Čmeláci - velký dřevěný čmelín typ 2017 + náplň zdarma

Z recyklovaného materiálu Z přírodního materiálu Vyrobeno v ČR Pro přírodní zahradu Pomoc zvířatům kolem nás

Velký čmelín na zem pro bezpečný a úspěšný chov čmeláků na zahradě.

1 569  včetně DPH

Kód: cmel017

Dostupnost: Skladem

 • Tento výrobek byl vyvinut s odborníky pro chov čmeláků na zahradách a poskytuje bezpečný úkryt pro hnízdění čmeláků.
 • Pro rok 2017 došlo k dalšímu zlepšení izolace střechy, přidáním 2 cm desky z extrudovaného polystyrenu. Střecha je nově chráněna před klimatickými vlivy i deskou z recyklovaného plastu.
S možností uzavřít větrací otvor při chladném počasí. Ten slouží nejen k větrání, ale díky důmyslné konstrukci dvojitých, různě hustých sítěk i jako možná past na zavíječe. Samozřejmě pro maximální zabezpečení hnízda čmeláků před zavíječem čmeláčím doporučujeme ke čmelínu instalovat ochrannou klapku. Vstup do úlku je vybaven delší plastovou hadicí, která imituje přirozené vstupy do čmeláčích hnízd.
Přesahy střechy zajišťují její dostatečnou stabilitu. Mezery mezi přesahy a stěnami čmelínu umožňují vložení podložky pod hnízdo pro případnou snazší manipulaci s hnízdem.
Nohy čmelínu jsou opatřeny polohovacími šrouby, které slouží ke stabilnímu usazení úlu na podložku. Dále případně umožňují i usazení úlku do mističek s vyjetým olejem (při problémech s mravenci).
Čmelín se na podzim snadno čistí.
Pro pozorování děje uvnitř čmelínu je také možné samostatně objednat pozorovací okénko z plexiskla se dvěma dřevěnými lištami.
Doporučené umístění: Stinné místo, chráněné před chladným severním a západním větrem.
Součástí výrobku jsou instrukce pro používání čmelínu a nyní v ceně i bavlněná náplň, která slouží jako hnízdní materiál.

Naše čmelíny využívá i jediný legální laboratorní komerční chov čmeláků zemních v ČR - Český čmelák (VÚ Pícninářský).

Proč mít domeček pro čmeláky v zahradě?
Počet čmeláků v přírodě rychle klesá. Přitom jsou to přírodní a nejlepší opylovači pro Vaši zahradu. Čmeláci mají nenahraditelnou roli v opylení okrasných i plodících rostlin. Některé rostliny opylují pouze čmeláci, pokud je chladno a včely ještě nelétají, jsou otužilejší čmeláci jedinou nadějí pro opylení květů rostlin, které vykvétají brzy na jaře. Bohužel čmeláků (i včel) v přírodě ubývá, jejich přirozená útočiště a domovy mizí, intenzivní zemědělství, výstavba a přílišné používání pesticidů a herbicidů jim škodí. Pokud nabídnete čmelákům domov v bezpečném a chráněném prostředí, můžete prakticky, užitečně a snadno pomoci přispět k jejich ochraně a podpořit místní biodiverzitu, z čehož budou mít prospěch rostliny v okolí, ale samozřejmě i vaše zahrada.

Všechny potřebné informace o chovu čmeláků najdete na webu Čmeláci.cz.


Specifikace:

 • Střecha je z trvanlivé, vodě odolné venkovní překližky – hrany jsou opatřeny zeleným nátěrem vodou ředitelnou ekologickou barvou. Uvnitř střechy je deska z 2 cm extrudovaného polystyrenu. Na horní straně střechy je vruty a lepidlem přidána deska z UV stabilního recyklovaného plastu.
 • Součástí výrobku je i teplodržná náplň čmelína (surová bavlna)
 • Česno je možné volit žluté, modré, zelené a červené (pokud požadujete jednu z těchto barev, napište volbu do poznámky objednávky)
 • K čmelínu doporučujeme dokoupit i ochrannou klapku před predátory, zvýšíte tak ochranu čmeláků před predátory a zamezíte riziku likvidace hnízda před úspěšným vyhnízděním nových královen (pokud dokupujete klapku na barvě česna nezáleží - klapka česno nahrazuje)
 • Také lze samostatně objednat pozorovací okénko z plexiskla a 2 dřevěné lišty na jeho uchycení.
 • Tělo čmelínu je vyrobeno z masivního dřeva o síle 3 cm (vícevrstvé desky AGROP), který zajišťuje dostatečnou tepelnou izolaci čmeláčího hnízda pro tuzemské klimatické podmínky.
 • Vnitřní rozměry: 25 x 25 x 24 cm, což je dostatečné i při hnízdění velkých čmeláčích populací.
 • Vnější rozměry: 37 x 31 x 30 cm
 • váha: cca 7 kg

Zelená domácnost

To jsme my. Nejsme prioritně výrobní firma, ale někdy to nevydržíme :-) a vyvineme si vlastní výrobky. Na vývoji spolupracujeme velmi často s odborníky z ekologických organizací. Vyrábíme výhradně u malých českých a moravských výrobců. Pokud je to možné i z lokálních surovin. 

Vaše dotazy

Zpráva

Související výrobky