Kachnik Duck House Plus - s kukaní

Z recyklovaného materiálu Vyrobeno v EU Pro přírodní zahradu

Pro 3 až 4 kachny (dle velikosti plemene) – z recyklovaného plastu, snadná údržba.

8 369  včetně DPH

Kód: duckplus

Datum dodání: 17.02.2019

 • Počet kachen, které se do kachníku vejdou, závisí na jejich velikosti. Například pro 3 až 4 indické běžce.
 • Lze samozřejmě využít i pro jinou drůbež (pro slepice je ale nutné volit kurník s hřady)
 • Rozměry (d x š x v) 103 x 71 x 68 cm
 • Vnitřní podlahová plocha – 50 x 86 cm
 • Možnost přikoupení výběhu jako doplněk
 • Tento typ kurníku má snadno oddělávací střechu pro snadný přístup a čištění.
 • Jde velmi snadno přenést na požadované místo.
 • Oproti některým použitým fotografiím nemá samozřejmě hřady (kachny nehřadují). Otvory po nich jsou využity jako přídavný ventilační otvor s mřížkou, který jde na zimu zcela zaslepit. 
 • Kukaň využívají kachny na snášku i na případně sezení na vajíčkách.
 • Kachník je možné kdykoliv v budoucnu snadno přeměnit na kurník. Hřady jsou k výrobku přiloženy.
O dalších výhodách těchto domečků čtěte níže, najdete zde i odpovědi na nejčastější dotazy.

Jaké jsou výhody plastových kurníků?
Jsou bezúdržbové. Nepotřebují natírat, ošetřovat proti vlhkosti, vyměňovat shnilé části. Životnost plastových kurníků je velmi dlouhá, udává se kolem 30 let.
Snadno se čistí. Zapomeňte na hodinové kydání dřevěného kurníku. Stačí hadice s tekoucí vodou a vypláchnutí kurníku nebo jeho částí. Veškerou špínu tak snadno odstraníte, případně si můžete pomoci ještě tvrdým kartáčem. Plast velmi rychle schne, což oceníte hlavně při zimním čištění.
Konstrukce kurníku: Plastové kurníky byly vyvinuty lidmi, kteří mají dlouholeté zkušenosti s chovem slepiček. Jsou proto dokonale přizpůsobeny potřebám chovatelů, ale i životním potřebám slepiček. Navíc jsou kurníky konstruovány a dlouhodobě testovánu ve Skotsku, které je známé svým nestálým a nevlídným počasím.
Pokud jako chovatel máte tu smůlu, že váš chov je napaden nějakou ptačí nemoci (salmonela…), doporučená kompletní desinfekce kurníku je u dřevěného téměř nemožná. Naopak plastový domek lze rozebrat, důkladně vyčistit a dezinfikovat velmi snadno
Plastový kurník slepičky více chrání před napadením čmelíky. Čmelíci jsou parazité, kteří sají krev slepic. Přes den jsou schováni ve škvírách a skulinách kurníku a v noci napadají slepičky a sají jejich krev. Takové napadení snižuje snášku vajec a při silném zamoření může dojít i k úhynu slepiček. Při zpozorování výskytu těchto parazitů v chovu je nutné ošetřit slepičky (přípravek doporučí veterinář) a hlavně vyčistit kurník. V dřevěném kurníku a ještě více v zatepleném kurníku je jeho kvalitní vyčistění a dezinfekce téměř nemožná a tak často nešťastnému majiteli nezbyde nic jiného, než napadený kurník spálit. Plastový kurník poskytuje čmelíkům mnohem méně skrýší.
Dobrá ventilace kurníku je velmi důležitá pro zdraví chované drůbeže. Na plastových stěnách kurníku se obvykle kumuluje trochu více vlhkosti než na dřevěných. Proto při designování plastových kurníků bylo na vlhkost pamatováno a mají velmi dobře řešenou ventilaci.
Použitý silný recyklovaný plast má, pro někoho překvapivě, dobré izolační vlastnosti, i když se nejedná o přírodní materiál. V plastovém kurníku proto není v zimě chladněji, než v nezatepleném kurníku dřevěném a při letním parnu je uvnitř plastového kurníku stejná teplota jako ve dřevěném. V extrémním počasí je velmi snadné přihrnout k domečku sníh, nebo třeba seno a zvýšit tak dočasně izolační schopnosti.
Přirozená ventilace. Plastové kurníky mají velmi dobře konstruovanou ventilaci, což bývá velmi často problém podomácku vyrobených a levných dřevěných kurníků. Ta omezuje tvoření vlhkosti uvnitř a riziko různých respiračních chorob slepiček.
S ohledem na svojí váhu a dokonce rozložitelnost se s plastovými kurníky velmi snadno manipuluje. Toho lze využít například při dočasném přesunu slepiček do místa, kde potřebujeme od slepiček vybrat škůdce, trochu pohnojit a rozhrabat záhon nebo políčko (v permakultuře se této skvělé vlastnosti slepiček říká „slepičí traktor“). Rovněž případný přesun plastového kurníku při stěhování nebo likvidaci chovu je velmi jednoduchý. Kdo někdy zkusil stěhovat nebo prodat použitý dřevěný kurník ví, že je to skoro nemožné. Obvykle je totiž tak shnilý, že se při manipulaci rozpadne, nebo je tak těžký, že manipulace a cena následné dopravy by převýšila prodejní cenu takového staršího kurníku.
Ekologický aspekt. Recyklace plastu od farmářů a jeho využití v chovech představuje téměř uzavřený koloběh jeho využití. Navíc i kurníky jsou dále recyklovatelné, což ovšem netřeba řešit dříve než za desítky let, neboť tak dlouho tyto kurníky vydrží.
Na první pohled je cena platového kurníku vysoká, nicméně je potřeba porovnávat s cenou skutečně kvalitního dřevěného kurníku. Bohužel levné kurníky na trhu, (byť vypadají na první pohled atraktivně) jsou vyrobeny v Číně a použitý materiál z nich dělá kurníky na jednu sezonu. Při srovnání s kvalitními dřevěnými kurníky je i tak cena plastových o něco vyšší, ale s ohledem na mnohem delší životnost plastu a řadu dalších výhod uvedených výše, z nich dělá zajímavou a atraktivní volbu pro malé rodinné chovy všude tam, kde chtějí mít vlastní domácí vajíčka

Nejčastější dotazy:
Je v těchto domečkách drůbež v bezpečí před liškami a jinými predátory?
Věříme, že ano. Za řadu let, co jsou tyto výrobky vyráběny, nebyla zaznamenána u chovatelů žádná zkušenost, že by se liška dostala do těchto kurníků nebo kachníků, pokud byly dveře dobře zavřeny a všechny spojovací klipy jednotlivých dílů řádně zaklapnuty. Recyklovaný plast je velmi pevný a odolný a liška, či jiný menší predátor jej neprokouše. Větrací otvory jsou designovány tak, aby neumožňovaly predátorům vstup dovnitř.
Chrání tyto kurníky slepičky před čmelíky?
Čmelíci jsou velmi malí slepičí parazité, kteří žijí ve škvírách a spojích kurníků. V případě dřevěných kurníků, kde se usídlili čmelíci, je jejich odstranění téměř nemožné a mnohdy nezbude než kurník spálit. Kurníky z recyklovaného plastu mají jen minimum vhodných prostor, kde by se mohli čmelíci ukrývat. Navíc se plast velmi snadno čistí a jednotlivé díly lze snadno rozebrat, pokud byste měli smůlu a vaše slepičky byly napadené čmelíky. Je potřeba dodat, že pravidelné čistění, výměna podestýlky a udržování chovu v čistotě, je nejlepší prevence. Nemůžeme tedy říci, že kurníky z plastu 100% ochrání vaše slípky před čmelíky, ale můžete s jistotou říci, že je to nejlepší řešení na trhu při ochraně před nimi a také při jejich případné likvidaci.
Jak si poradí plastové kurníky se zimou ve srovnání s dřevěnými kurníky?
Používaný recyklovaný plast má, pro někoho překvapivě, dobré izolační vlastnosti, i když se nejedná o přírodní materiál. V plastovém kurníku proto není chladněji, než v nezatepleném kurníku dřevěném. Mnoho lidí ve snaze dosažení maximální snášky i v zimě, staví zateplené dřevěné kurníky, které co nejvíce utěsní. To je velká chyba, protože každý kurník potřebuje dobrou ventilaci. Bez ní dochází ke kumulaci vlhkosti uvnitř kurníku, což bývá příčinou různých respiračních chorob u slepic. Při správné ventilací cirkuluje v zimě kurníkem chladný vzduch, lhostejno zda je kurník z plastu nebo ze dřeva. Je dobré vědět, že slepice jsou na zimu celkem tolerantní a jejich peří jim poskytuje dobrou izolaci a ochranu. Navíc zateplený kurník je přímo rájem pro čmelíky, kdy jejich případná likvidace ze škvír mezi stěnami a zateplovacím materiálem je téměř nemožná a nešťastnému majiteli často nezbude nic jiného než napadený kurník spálit. Přesto je samozřejmě lepší kurník umístit na nějaké závětrné místo, kde je chráněn před chladnými severními větry. V případě extrémních klimatických podmínek je možné kurník dočasně z venku zaizolovat - například balíky sena (ale pozor ventilace musí zůstat otevřená a funkční).
Jak si poradí plastové kurníky s letními vedry a slunečním svitem?
Při vývoji těchto výrobků byly obavy z horka, ale ukázalo se, že zbytečně. Testy ukázaly, že při letním parnu je uvnitř plastového kurníku stejná teplota jako ve dřevěném. Navíc mají plastové kurníky velmi dobře vyvinutou přirozenou ventilaci, což bývá velmi často problém podomácku vyrobených a levných dřevěných kurníků. Přesto samozřejmě doporučujeme umístit kurník pod strom nebo na jiné stinné místo, kde je kurník chráněn před poledním slunečním svitem.
Jak je to se srážením vlhkosti na stěnách plastových kurníků?
Při velkém rozdílu vnějších a vnitřních teplot dochází ke srážení vlhkosti na stěnách. To by ale neměl být problém plastových kurníků, pokud máte dobře nastavenou jejich ventilaci. Velmi častou chybou chovatelů je, že se snaží v zimě kurník co nejvíce uzavřít, aby uvnitř bylo teplo. Ptáci ale potřebují cirkulaci čerstvého vzduchu, aby se předešlo respiračním problémům. Pokud kurník dobře větráte, ukazuje se, že jeho případné zateplování je úplně zbytečné. Samozřejmě je potřeba, aby domeček nebyl přeplněn. Doporučený počet chované drůbeže v domečku najdete v popisu každého výrobku.
Jak jsou kurníky přepravovány a jak dlouho trvá kurník sestavit?
Sestavení je velmi jednoduché. Plánujeme, že menší kurníky budeme transportovat smontované. Vše je na dohodě. K sestavení je potřeba jen standardní nářadí a hlavně gumová palice…


Specifikace:

 • recyklovaný plast
 • Rozměry 103 délka x 71 šířka x 68 cm výška, s kukaní – 103 x 100 x 68 cm
 • Vnitřní podlahová plocha – 50 x 86 cm
 • Oddělávací střecha
 • Možnost přikoupení výběhu jako doplněk.

Solway Recycling

Firma byla založena již před 16 lety, kdy se Roy Hiddleston se rozhodl řešit situaci se stále se hromadícím plastovým odpadem na farmách ve Velké Británii. Solway nyní provozuje unikátní „National Farmes Recycling Service“. Jednotlivé druhy plastu se třídí přímo na farmách a následně dochází k jejich odvozu. Recyklační systém má, díky velmi chytré a efektivní organizaci, velmi nízké náklady a proto je využívají zemědělci v celé Velké Británii i Irsku. Vytříděné plasty se recyklují a značná část výrobků vzniklých touto recyklací putuje zpět k farmářům, protože jsou z nich vyráběny unikátní výrobky pro zvířata. Lidé ze Solway žijí na skotském venkově a vědí co je pro chovaná zvířata dobré. Jejich prioritou jsou výrobky s velmi dlouhou živostností, snadnou manipulací a s veškerým komfortem pro zvířecí obyvatele jejich výrobků, ale i jejich majitele.

Vaše dotazy

Zpráva