Kurník/ Kachník Hen House Maxi s kukaněmi

Z recyklovaného materiálu Vyrobeno v EU Pro přírodní zahradu

Pro 6 až 8 slepiček – z recyklovaného plastu.

15 300  včetně DPH

Kód: henhmaxi

Dostupnost: Skladem

  • Pro 6 – 8 slepiček (dle velikosti)
  • S dvěma kukaněmi na boční straně
  • Tento typ kurníku má ze zadní strany velké dveře, pro snadný přístup a čistění kurníku.
  • Všechny kukaně jsou přístupné z venkovní strany
  • Přes svoji velikost jde velmi snadno ve dvou lidech přenést na požadované místo.
  • Kurník je možné snadno přeměnit na kachník. Místo hřadů se na otvory po hřadech nainstalují zákrytky – lze na vyžádání dodat zdarma.
O dalších výhodách těchto domečků čtěte dále, najdete zde i odpovědi na nejčastější dotazy.

Jaké jsou výhody plastových kurníků?
Jsou bezúdržbové. Nepotřebují natírat, ošetřovat proti vlhkosti, vyměňovat shnilé části. Životnost plastových kurníků je velmi dlouhá, udává se kolem 30 let.
Snadno se čistí. Zapomeňte na hodinové kydání dřevěného kurníku. Stačí hadice s tekoucí vodou a vypláchnutí kurníku nebo jeho částí. Veškerou špínu tak snadno odstraníte, případně si můžete pomoci ještě tvrdým kartáčem. Plast velmi rychle schne, což oceníte hlavně při zimním čištění.
Konstrukce kurníku: Plastové kurníky byly vyvinuty lidmi, kteří mají dlouholeté zkušenosti s chovem slepiček. Jsou proto dokonale přizpůsobeny potřebám chovatelů, ale i životním potřebám slepiček. Navíc jsou kurníky konstruovány a dlouhodobě testovánu ve Skotsku, které je známé svým nestálým a nevlídným počasím.
Pokud jako chovatel máte tu smůlu, že váš chov je napaden nějakou ptačí nemoci (salmonela…), doporučená kompletní desinfekce kurníku je u dřevěného téměř nemožná. Naopak plastový domek lze rozebrat, důkladně vyčistit a dezinfikovat velmi snadno
Plastový kurník slepičky více chrání před napadením čmelíky. Čmelíci jsou parazité, kteří sají krev slepic. Přes den jsou schováni ve škvírách a skulinách kurníku a v noci napadají slepičky a sají jejich krev. Takové napadení snižuje snášku vajec a při silném zamoření může dojít i k úhynu slepiček. Při zpozorování výskytu těchto parazitů v chovu je nutné ošetřit slepičky (přípravek doporučí veterinář) a hlavně vyčistit kurník. V dřevěném kurníku a ještě více v zatepleném kurníku je jeho kvalitní vyčistění a dezinfekce téměř nemožná a tak často nešťastnému majiteli nezbyde nic jiného, než napadený kurník spálit. Plastový kurník poskytuje čmelíkům mnohem méně skrýší.
Dobrá ventilace kurníku je velmi důležitá pro zdraví chované drůbeže. Na plastových stěnách kurníku se obvykle kumuluje trochu více vlhkosti než na dřevěných. Proto při designování plastových kurníků bylo na vlhkost pamatováno a mají velmi dobře řešenou ventilaci.
Použitý silný recyklovaný plast má, pro někoho překvapivě, dobré izolační vlastnosti, i když se nejedná o přírodní materiál. V plastovém kurníku proto není v zimě chladněji, než v nezatepleném kurníku dřevěném a při letním parnu je uvnitř plastového kurníku stejná teplota jako ve dřevěném. V extrémním počasí je velmi snadné přihrnout k domečku sníh, nebo třeba seno a zvýšit tak dočasně izolační schopnosti.
Přirozená ventilace. Plastové kurníky mají velmi dobře konstruovanou ventilaci, což bývá velmi často problém podomácku vyrobených a levných dřevěných kurníků. Ta omezuje tvoření vlhkosti uvnitř a riziko různých respiračních chorob slepiček.
S ohledem na svojí váhu a dokonce rozložitelnost se s plastovými kurníky velmi snadno manipuluje. Toho lze využít například při dočasném přesunu slepiček do místa, kde potřebujeme od slepiček vybrat škůdce, trochu pohnojit a rozhrabat záhon nebo políčko (v permakultuře se této skvělé vlastnosti slepiček říká „slepičí traktor“). Rovněž případný přesun plastového kurníku při stěhování nebo likvidaci chovu je velmi jednoduchý. Kdo někdy zkusil stěhovat nebo prodat použitý dřevěný kurník ví, že je to skoro nemožné. Obvykle je totiž tak shnilý, že se při manipulaci rozpadne, nebo je tak těžký, že manipulace a cena následné dopravy by převýšila prodejní cenu takového staršího kurníku.
Ekologický aspekt. Recyklace plastu od farmářů a jeho využití v chovech představuje téměř uzavřený koloběh jeho využití. Navíc i kurníky jsou dále recyklovatelné, což ovšem netřeba řešit dříve než za desítky let, neboť tak dlouho tyto kurníky vydrží.
Na první pohled je cena platového kurníku vysoká, nicméně je potřeba porovnávat s cenou skutečně kvalitního dřevěného kurníku. Bohužel levné kurníky na trhu, (byť vypadají na první pohled atraktivně) jsou vyrobeny v Číně a použitý materiál z nich dělá kurníky na jednu sezonu. Při srovnání s kvalitními dřevěnými kurníky je i tak cena plastových o něco vyšší, ale s ohledem na mnohem delší životnost plastu a řadu dalších výhod uvedených výše, z nich dělá zajímavou a atraktivní volbu pro malé rodinné chovy všude tam, kde chtějí mít vlastní domácí vajíčka

Nejčastější dotazy:
Je v těchto domečkách drůbež v bezpečí před liškami a jinými predátory?
Věříme, že ano. Za řadu let, co jsou tyto výrobky vyráběny, nebyla zaznamenána u chovatelů žádná zkušenost, že by se liška dostala do těchto kurníků nebo kachníků, pokud byly dveře dobře zavřeny a všechny spojovací klipy jednotlivých dílů řádně zaklapnuty. Recyklovaný plast je velmi pevný a odolný a liška, či jiný menší predátor jej neprokouše. Větrací otvory jsou designovány tak, aby neumožňovaly predátorům vstup dovnitř.
Chrání tyto kurníky slepičky před čmelíky?
Čmelíci jsou velmi malí slepičí parazité, kteří žijí ve škvírách a spojích kurníků. V případě dřevěných kurníků, kde se usídlili čmelíci, je jejich odstranění téměř nemožné a mnohdy nezbude než kurník spálit. Kurníky z recyklovaného plastu mají jen minimum vhodných prostor, kde by se mohli čmelíci ukrývat. Navíc se plast velmi snadno čistí a jednotlivé díly lze snadno rozebrat, pokud byste měli smůlu a vaše slepičky byly napadené čmelíky. Je potřeba dodat, že pravidelné čistění, výměna podestýlky a udržování chovu v čistotě, je nejlepší prevence. Nemůžeme tedy říci, že kurníky z plastu 100% ochrání vaše slípky před čmelíky, ale můžete s jistotou říci, že je to nejlepší řešení na trhu při ochraně před nimi a také při jejich případné likvidaci.
Jak si poradí plastové kurníky se zimou ve srovnání s dřevěnými kurníky?
Používaný recyklovaný plast má, pro někoho překvapivě, dobré izolační vlastnosti, i když se nejedná o přírodní materiál. V plastovém kurníku proto není chladněji, než v nezatepleném kurníku dřevěném. Mnoho lidí ve snaze dosažení maximální snášky i v zimě, staví zateplené dřevěné kurníky, které co nejvíce utěsní. To je velká chyba, protože každý kurník potřebuje dobrou ventilaci. Bez ní dochází ke kumulaci vlhkosti uvnitř kurníku, což bývá příčinou různých respiračních chorob u slepic. Při správné ventilací cirkuluje v zimě kurníkem chladný vzduch, lhostejno zda je kurník z plastu nebo ze dřeva. Je dobré vědět, že slepice jsou na zimu celkem tolerantní a jejich peří jim poskytuje dobrou izolaci a ochranu. Navíc zateplený kurník je přímo rájem pro čmelíky, kdy jejich případná likvidace ze škvír mezi stěnami a zateplovacím materiálem je téměř nemožná a nešťastnému majiteli často nezbude nic jiného než napadený kurník spálit. Přesto je samozřejmě lepší kurník umístit na nějaké závětrné místo, kde je chráněn před chladnými severními větry. V případě extrémních klimatických podmínek je možné kurník dočasně z venku zaizolovat - například balíky sena (ale pozor ventilace musí zůstat otevřená a funkční).
Jak si poradí plastové kurníky s letními vedry a slunečním svitem?
Při vývoji těchto výrobků byly obavy z horka, ale ukázalo se, že zbytečně. Testy ukázaly, že při letním parnu je uvnitř plastového kurníku stejná teplota jako ve dřevěném. Navíc mají plastové kurníky velmi dobře vyvinutou přirozenou ventilaci, což bývá velmi často problém podomácku vyrobených a levných dřevěných kurníků. Přesto samozřejmě doporučujeme umístit kurník pod strom nebo na jiné stinné místo, kde je kurník chráněn před poledním slunečním svitem.
Jak je to se srážením vlhkosti na stěnách plastových kurníků?
Při velkém rozdílu vnějších a vnitřních teplot dochází ke srážení vlhkosti na stěnách. To by ale neměl být problém plastových kurníků, pokud máte dobře nastavenou jejich ventilaci. Velmi častou chybou chovatelů je, že se snaží v zimě kurník co nejvíce uzavřít, aby uvnitř bylo teplo. Ptáci ale potřebují cirkulaci čerstvého vzduchu, aby se předešlo respiračním problémům. Pokud kurník dobře větráte, ukazuje se, že jeho případné zateplování je úplně zbytečné. Samozřejmě je potřeba, aby domeček nebyl přeplněn. Doporučený počet chované drůbeže v domečku najdete v popisu každého výrobku.
Jak jsou kurníky přepravovány a jak dlouho trvá kurník sestavit?
Kurník/kachník dodáváme již smontovaný přímo z výroby. U větších typů je nutné na místě jen za pomocí kladívka přidělat kukaně dodanými klínky a drůbež může bydlet.
Kolik slepiček si mám pořídit a kolik jich můžu mít v plánovaném kurníku?
To je důležitá a správná otázka. Samozřejmě je na každém chovateli, kolik slepiček chce chovat a jaké plemeno.
Pokud chcete slepičky jen na zajištění domácích vajíček pro vaší rodinu, obvykle stačí 3 až 4 slepičky. Pokud budete mít příliš slepiček v malém kurníku, budou ve stresu, a to se samozřejmě projeví na snášce. Mohou také bojovat o místo a tak může docházet k jejich zranění. V přeplněném kurníku se také zvyšuje vlhkost, protože mikroventilace nepostačuje a to zvyšuje riziko respiračních chorob.
Na druhou stranu je problém i příliš velký kurník. Zvláště v zimě si malý počet slepiček velký kurník nezahřeje a může jim tak být zima. Při velmi chladných zimních dnech to můžeme vyřešit dočasnou izolací kolem kurníku (například několik balíků slámy), ale pozor na pokušení uzavřít ventilační otvory. Je lepší, když je slepičkám trochu zima, než neumožnit dostatečné větrání kurníku.
Jako ideální scénář proto doporučujeme trochu větší kurník k poměru s aktuálním nebo plánovaným počtem slepiček. Slepičky budou mít komfortní prostor a chovateli zůstává možnost zvýšit v budoucnu velikost hejna.
Při zvažování kolik slepiček se vejde do vybraného kurníku je nutno brát v úvahu výšku (kurníku, hřadu), plochu a délku hřadu
Pokud víme, že výška je dostatečná, maximální počet slepic ve zvoleném kurníku by měl vycházet z maximálního počtu slepic dle plochy kurníku, nebo z maximálního počtu slepic dle délky hřadu
Takže jak získat minimální počet?
Výška:
Výška je důležitý ukazatel hlavně při chovu větších plemen. Minimální výška pro slepičky na hřadu by měla být 20 cm mezi hřadem a stropem. Pozor na tvarování stropu u plastových kurníků, kdy se střecha na krajích snižuje. Uváděný počet slepiček pro jednotlivé typy kurníků (najdete u každého výrobku) tak může být nižší, než by umožňovala délka jejich hřadů)
Podlahová plocha:
The Poultry Club of Great Britain stanovuje minimální plochu pro jednu slepičku - 20x20 cm pro menší plemena (25 ks na m2) nebo 30 x 30 cm pro větší plemena (11 ks na m2). Ale zlatý standard pro walfare stanovuje The Soil Association. Ta uvádí jako minimální plochu pro větší plemena 6 slepiček na m2 tedy 40x40 cm na jednu slepičku.
Jak vidíte, doporučení se rozcházejí. Je na vás, jaký komfort chcete vašim slepičkám dopřát. Tak jako tak pamatujte, že uvedené minimální rozměry jsou opravdu minimální.
Při kalkulaci velikosti plochy počítejte vždy pouze vnitřní rozměry bez snášecích kukaní. (informaci o velikosti plochy najdete v popisu jednotlivých výrobků)
Délka hřadu
Pro větší plemena Soil Association požaduje 18 cm na slepičku, The Poutry Club 20 cm. Stejně jako u jiných doporučených rozměrů se jedná o minimální délku. Větší délka je lepší i proto, že umožňuje případně šikanované slepičce se vzdálit od té, která jí ubližuje.
Zdroj: Poultry Club Welfare Guideleines a Soil Association Welfare Guidelines
 

 

Specifikace:

Z recyklovaného plastu
Pro 6 – 8 slepiček (dle velikosti)
S dvěma kukaněmi na boční straně
Rozměry bez kukaní (d x š x v): 123 x 80 x 103 cm
S kukaněmi: 123 x 120 x 103 cm
Vnitřní podlahová plocha: 98 x 75 cm
Počet hřadů: 2 ks
Délka hřadů: celkem 150 cm
 

Solway Recycling

Firma byla založena již před 16 lety, kdy se Roy Hiddleston se rozhodl řešit situaci se stále se hromadícím plastovým odpadem na farmách ve Velké Británii. Solway nyní provozuje unikátní „National Farmes Recycling Service“. Jednotlivé druhy plastu se třídí přímo na farmách a následně dochází k jejich odvozu. Recyklační systém má, díky velmi chytré a efektivní organizaci, velmi nízké náklady a proto je využívají zemědělci v celé Velké Británii i Irsku. Vytříděné plasty se recyklují a značná část výrobků vzniklých touto recyklací putuje zpět k farmářům, protože jsou z nich vyráběny unikátní výrobky pro zvířata. Lidé ze Solway žijí na skotském venkově a vědí co je pro chovaná zvířata dobré. Jejich prioritou jsou výrobky s velmi dlouhou živostností, snadnou manipulací a s veškerým komfortem pro zvířecí obyvatele jejich výrobků, ale i jejich majitele.

Vaše dotazy

Zpráva