Přídavné větrání na velký čmelín

Vyrobeno v ČR Pomoc zvířatům kolem nás

Vhodné pro všechny typy velkých čmelínů od Zelené domácnosti.

495 Kč včetně DPH

Kód: pridavetrani

Dostupnost: Skladem

  • Pro všechny typy velkých čmelínů od Zelené domácnosti
  • Prevence před přehříváním čmelína
  • Jednoduché na obsluhu
  • Řeší i přílišnou vlhkost ve čmelínu
  • Částečně nahrazuje pozorovací okénko
Výrobek vznikl jako reakce na studium rozvoje čmeláčích hnízd v uměle vytvořeném hnízdišti - čmelínu a volně se inspiroval nápadem skupiny chovatelů Čmeláci plus. I když je čmelín umístěn správně, tedy na stinném místě, stává se, že i při otevřeném větracím otvoru, který je nezbytnou součástí konstrukce našich čmelínů, může teplota uvnitř v horkých dnech překročit kritickou hranici teplotního rozmezí pro ideální rozvoj čmeláčí rodiny.
Hledali jsme proto takové řešení větrání, které bude jednoduché na obsluhu a současně může řešit i přílišnou vlhkost uvnitř čmelínu. Prvním viditelným příznakem extrémně vysoké teploty je, že čmeláčí dělnice a někdy i matka ve vnitřním prostoru čmelína (popřípadě v oblasti česna) “větrají“ - víří křídly. Cirkulaci vzduchu uvnitř nemohou čmeláci svým větráním bohužel výrazně ovlivnit, a to i kvůli doporučovanému umístění klapky chránící vchod do čmelína před predátory.

Přídavné větrání funguje jako nástavec na čmelín. Je možné ho na čmelín instalovat již před sezonou a střechu na něj položit jako na čmelín bez přídavného nástavce. Pokud mezi přišroubovaný nástavec a střechu nevložíte podložky (třeba 2 krátké dřevěné laťky nebo víčka od PET lahví, aby vznikla mezera mezi střechou a nástavcem) čmelín je běžně utěsněn. Toto plné uzavření je důležité v době osídlování čmelínu matkou, kdy kromě česna nesmí v hnízdišti zůstat žádný jiný otvor otevřen.

Nástavec se přidělává vruty. Pro dokonalé utěsnění je do spodních hran nástavce ještě zafrézováno gumové těsnění. V nástavci jsou dva větší otvory. Ty jsou zabezpečeny hustou síťkou z uhelonu před vnikem čmeláčích parazitů a také hliníkovou síťkou pro případ, že by se čmeláci pokusili síťku prokousat. Přestože je síťka poměrně hustá, lze skrze ni nahlížet dovnitř čmelína. Nástavec tak částečně nahrazuje pozorovací okénko. Nástavec je nalakován, aby dřevo nenasávalo vlhkost a nedocházelo k jeho kroucení.

Intenzitu větrání nástavcem regulujeme výškou podkladu mezi nástavcem a střechou. Čím větší mezera, tím více je čmelín větrán. Do čmelínu však nesmí pršet, proto by neměla maximální mezera překročit 4 cm.

Nástavec můžeme na čmelín přidělat až v čase nástupu horkých dní. V takovém případě je to nejlepší udělat potmě, za svitu baterky, kdy čmeláci nelétají a nehrozí tedy jejich útok.
 
Závěrem chci dodat, že v našich čmelínech čmeláci obvykle dobře vyhnízdí i bez větracího nástavce. Tento výrobek je určitá prevence, která může především v extrémně horkém počasí předcházet problémům.
 
Petr Dobrý, Zelená domácnost


Specifikace:

  • Materiál: překližka natřená ekologickou žlutou barvou, síťka z hliníku a jemnější síťka z uhelonu s ještě menšími oky
  • Vhodné pro otvor o průměru max. 4 cm

Zelená domácnost

To jsme my. Nejsme prioritně výrobní firma, ale někdy to nevydržíme :-) a vyvineme si vlastní výrobky. Na vývoji spolupracujeme velmi často s odborníky z ekologických organizací. Vyrábíme výhradně u malých českých a moravských výrobců. Pokud je to možné i z lokálních surovin. 

Vaše dotazy

Zpráva

Související výrobky