Včelky samotářky - dvojdomek

Z přírodního materiálu Vyrobeno v ČR Pro přírodní zahradu Pomoc zvířatům kolem nás

Bezpečný úkryt a snadné pozorování včelek samotářek.

Koupit

890 
včetně DPH

Kód: dvojsam

Běžná cena: 950 Kč,
Ušetříte 60 Kč (6 %)

Dostupnost: Skladem

Náš tip
 • Tento dvojdomek je konstruován speciálně k přilákání včel samotářek.
 • Ty nevytvářejí roje, jsou přátelské a bezpečné k dětem i domácím mazlíčkům.
 • Tyto včelky lákají jednotlivé otvory ve dřevě.
 • Konstrukce dvojdomku tak dokonale nahrazuje prostředí, které v moderních zahradách a jejich okolí chybí. 
 • Domek nabízí samotářkám cca 70 dutinek různých průměrů, takže v něm při plné obsazenosti může najít domov mnoho druhů samotářek a každý rok se v něm narodit klidně i tisíc nových včelek.
Domek není jen domov, obě části je možné snadno rozložit a pozorovat formace malých buněk, kde včely samotářky kladou vajíčka. Lze tak snadno sledovat postupný vývoj larev, což je skvělá edukační pomůcka pro děti i dospělé. Oddělávací ochranná mřížka chrání domek a hlavně obsah dutinek před vyklováním ptáky (hlavně strakapoudem).

Tyhle původní divoké včelky žijí nenápadným životem a mnoho lidí netuší, že takové včelky žiji i na jejich zahradě. V ČR žije více než 100 druhů. Jejich počty klesají, a proto každý prostor, kde najdou vhodné dutinky pro rozmnožování je velmi cennou pomocí přírodě. Navíc jsou věrné svému bydlišti po generace, takže s obydleným domkem získáte i trvalé a nesmírně užitečné mírumilovné sousedy.

Doporučené místění: Ideální teplá závětrná strana domu, kůlny, plotu… Na výšce umístění nezáleží, optimální rozmezí cca mezi 0,3 – 2 metry, ale může být umístěn i na balkoně mnohem výše, jen rychlost jeho obsazení se s větší výškou trochu snižuje. (Jsou ale zaznamenány případy obsazení dutinek i v 6. patře panelového domu). Zadní lišty k zavěšení lze odšroubovat a domek postavit na špalek nebo jiné vyvýšené hnízdo. Těsně před zimou, kdy už hmyzáci nelétají, je možné domek uklidit do nevytápěného prostoru – kůlna… Ale s koncem zimy jej musíme vrátit zpět!

Proč mít domeček pro včely samotářky v zahradě?
Odděleny od chovaných včel v úlech mají včely samotářky nenahraditelnou roli v opylení okrasných i plodících rostlin. Některé rostliny opylují přitom nejlépe a často nahrazují běžné včely, pokud nejsou v okolí. Bohužel jich v přírodě ubývá, jejich přirozená útočiště a domovy mizí, intenzivní zemědělství a výstavba a přílišné používání pesticidů a herbicidů jim škodí.

Pokud nabídnete včelkám samotářkám domov v bezpečném a chráněném prostředí, můžete prakticky, užitečně a snadno pomoci přispět k jejich ochraně a podpořit místní biodiverzitu, z čehož budou mít prospěch rostliny v okolí a samozřejmě i vaše zahrada.
Více informací o samotářkách najdete na webu www.vcelkysamotarky.cz, na jehož výrobě jsme se podíleli.
 

 

Specifikace:

 • Rozměry: 35 x 20 x 18 cm
 • Vyrobeno z kvalitního českého dřeva. Střecha je vyrobena z voděodolné překližky a je natřena ekologickou vodou ředitelnou barvou.
 • Kovová mřížka
 • Český výrobek
   

Parametry

 • Rozměry : 35x20x18cm
 • Dřevo, voděodolná překližka, kovová síťka
 • Český výrobek
zpátky nahoru