Přivítejme královnu, aneb jak pomoci čmelákům

62
Čmelín je dostupné řešení a čmelákům pomůže.

Jakmile se trošku oteplí a první poupata se přemění v květy, vyletí ze svých zimních skrýší čmeláci. Najednou se zdá, že je jich všude plno. Létají nízko nad zemí a člověk má pocit, že něco hledají. Nejsou to jen terčíky s pylem, čmeláci pátrají i po vhodných prostorech pro založení hnízda. Chladné měsíce totiž přežívají jen oplozené královny, které potřebují bezpečné místo na snesení vajíček. Z těch se po čase vylíhnou její první dělnice. Jenže podobných vyhovujících míst je kvůli zateplování domů, sklonu některých lidí budovat sterilní zahrady bez květin i skrýší pro živočichy intenzivnímu zemědělství a úbytku obyčejných strání a mezí, stále méně.

 

Dalo by se tedy říci, že nejen lidi, ale i čmeláky tak trochu trápí bytová situace. Hmyzu ale dokážeme pomoci snadno a ani nepotřebujeme milionové pobídky. Stačí pořídit vhodný čmelín, umístit ho na správné místo a pak doufat, že si ho budoucí matka vybere. A proč to dělat? Jednak z prosté radosti a lehké pomoci přírodě, která za odměnu poskytne příležitost sledovat zajímavý životní cyklus čmeláků, a také jsou čmeláci velmi zdatní opylovači. Zahrada nám tak bude vděčná.

O svém „chovu“ si můžeme vést i poznatky.

 

Víc čmelínů = větší šance na osídlení

Podle stránky www.cmelaci.cz, která se na pomoc těmto okřídleným bombarďákům soustředí, je vhodné pořídit více čmelínů a instalovat je na jedno místo. Zvýší se tím totiž pravděpodobnost, že si královna vybere právě u nás. Klíčovým krokem k úspěchu i prospěšnosti je dobré umístění. Hnízdo je totiž citlivé na výkyvy teplot, ta by tedy měla být pokud možno stabilní. Volme proto polostín a klidnou část zahrady, na kterou nesmí pražit přímé slunce. Vnitřek nesmí překročit 30 °C, jinak začnou larvy i kukly hynout. A ještě o něco vyšší teplota už ohrozí i samotné čmeláky.

 

Mějme také na paměti, že čmeláků je celá řada druhů a liší se tím, jaké podmínky jim vyhovují. I proto u nás najdete řadu různých typů včelínů. Bližší informace k tomu, jak přesně jednotlivé typy čmelínů správně umístit, najdete na našem tematickém blogu:

 

Čmeláci jsou výborní sousedé se zajímavým životním cyklem.

Čmelíny, čmelíny a čmelíny

Nejen začátečníkům doporučujeme základní čmelín ECONOMY, který je rovnou vybaven k instalaci. Obsahuje totiž jak ochrannou klapku i hnízdní výplň. Tato cenově dostupná varianta čmelínu poskytuje základní, ale funkční obydlí pro čmeláky. Je vyrobena z voděodolné březové překližky, která má dlouhou životnost. Výhodou je pozorovací okénko, takže máme život čmeláků v přímém přenosu.

 

V Zelené domácnosti aktuálně máme v akci velký čmelín vlastní konstrukce, ke kterému nabízíme i náplň zdarma. Při výrobě bylo použito masivní dřevo o tloušťce 2,7 cm (vícevrstvé desky AGROP), je zde barvou ošetřená plechová střecha, kvalita spojování (vruty a lepidlo) je výrazně trvanlivější než u konkurenčních čmelínů. Koneckonců, právě tento náš výrobek používá jediný legální laboratorní komerční chov čmeláků zemních v Česku – Český čmelák (VÚ Pícninářský).

 

Značka Schwegler je známá pro své ptačí budky, které mají životnost až 25 let. Vyrábí ale i čmelíny. U nás pořídíte tento z pro firmu typického dřevocementu. Určený je hlavně pro ty druhy čmeláků, které přirozeně hnízdí pod zemí. Je chráněný proti hlodavcům a dobrou zprávou je, že je díky použitému materiálu i zakopání pod zem velmi odolný proti zmíněnému přehřívání.

Máme řešení i pro druhy čmeláků, kteří hnízdí pod zemí.

 

K čmelínům existuje celá řada příslušenství, od náhradních střech přes hnízdní výstelku až po ochrannou klapku, která zabraňuje vstupu různých predátorů a parazitů, kteří dokážou hnízdění napadnout a zlikvidovat.

 

Nejen čmelínem je čmelák živ

Pestrá louka potěší přírodu i naše oko.

Pořídili jste si čmelín a královna milostivě svolila, že své sídlo založí právě v něm? Skvělé! Pak je ale čas nabídnout i vybranou hostinu. V našem e-shopu nabízíme celou řadu mixů semínek k zasetí, které potěší každého opylovače i lidského estéta. Pokud si nejste jisti, zda se do aktivní podpory brundibárů pustit, pak si můžeme prolistovat základní příručku. A když člověk vyjde se šálkem kávy ven, vše tam bude kvést a bzučet, garantujeme, že i instantní rozpustná bude chutnat lépe než ta od baristy 🙂

Mohlo by vás také zajímat

Komentáře jsou zamknuty.