Toto je příběh naší rodinné firmy :-)

Petr pracoval řadu let na manažerských pozicích v mezinárodních firmách, aby zjistil, že jako ekologicky smýšlející člověk se nechce sám před sebou stydět. Chtěl, aby jeho práce měla nějaký hlubší smysl a tak poté pracoval několik let v ekologické neziskové organizaci. Po čase se rozhodl tyto zkušenost propojit. A vznikla Zelená domácnost.

Petrova vášeň je pomoc zvířatům kolem nás. Často ho můžete vidět v médiích, jak se snaží popularizovat pomoc ptákům, netopýrům, čmelákům, včelkám samotářkám a dalších zvířatům, ale také rád propaguje přírodní zahrady. V Zelené domácnosti se věnuje prodeji a marketingu, přesto si vždy najde čas na práci ve „své“ neziskové organizaci. A tak ho můžete potkat nejen v našem obchodě, ale třeba i při rozvážce slepiček zachráněných z velkochovu nebo přenosu žab při jarní migraci.

Zuzka se řadu let věnovala výchově dětí – dcery Anety a syna Vítka. Pak pomáhala v malé stavební firmě svého otce, kterou poté převzala. I proto se firma jmenuje Inreko a ne Zelená domácnost, což je obchodní jméno našeho obchodu. Zuzka dělá často méně viditelné, ale důležité práce na účetnictví a administraci, které nikdo moc nemusí, ale bez nich by firma nemohla fungovat. Vždy si ale udělá čas na cvičení jógy. Vede několik kurzů jako lektorka. Vítek studuje, ale pokud má volno, tak ve firmě pomáhá.

Zuzka s Petrem a Vítkem se před zhruba 12 lety odstěhovali z Prahy na polosamotu u lesa. Mají zde velkou přírodní zahradu, ekologický domek vytápěný tepelným čerpadlem a vybavený FTV panely. Ke splachování a praní používají dešťovou vodu. Na zalévání, pokud je potřeba, používají přečištěnou vodu z vlastní ČOV. V domě nejen žijí, ale částečně i pracují v domácích kancelářích. Mají dva velké psy, kočku, kterou zachránili před smrtí a hejno kachen - indických běžců. Je zde i odběrné místo záchranné stanice pro živočichy, takže to v domku opravdu žije. 

Asi netřeba dodávat, že to, co prodávají v obchodě, doma a na své zahradě testují a používají. Volné dny tráví na své zahradě, nebo cestováním po Čechách. Přestože by rádi alespoň jednou za život viděli třeba velryby, říkají si, že nelze hlásat zákazníkům nutnost snižování emisí skleníkových plynů a ekologickou skromnost a pak sami naskočit do letadla a letět tisíce kilometrů. 

Společným cílem jejich podnikání je, aby firma nerostla za každou cenu (což je obvykle za cenu drancování přírody), ale udržitelně a také proto, aby mohli více pomáhat ekologickým projektům. Nechtějí prodávat něco jen proto, aby to pak někde leželo nepoužité. Pak v tom totiž, podle nich, žádná ekologie není.

Aby dostáli slovu Zelená v názvu obchodu, tak i v obchodě využívají jen LED osvětlení a auta na plyn. Zásilky balí zásadně do již použitých krabic a vycpávek. Pokud je to možné, preferují lokální dodavatele a výrobce. Jsou hrdí, že mohou 1% z hodnoty každé objednávky pomáhat několika bezva ekologickým projektům a že si zákazník sám může dokonce zvolit, komu se má z jeho objednávky přispět.

Od založení před cca 9 lety se Zelená domácnost změnila z mini firmičky na menší firmu s několika zaměstnanci, vlastním obchodem v Praze a na jeden z největších ekologických nepotravinářských eko shopů v ČR. Výrobky, které si dovážejí, nebo nechávají vyrábět v ČR dodává Zelená domácnost dnes i řadě dalších eko obchodům a shopům v ČR.

Krédo Zuzky a Petra je nedělat jiným věci, které sami nemají rádi.  A tak protože nemají rádi reklamu a nechtějí investicemi do ní podporovat nadnárodní společnosti, sami do ní investují jen minimálně a když, tak téměř vždy do ekologicky zaměřených médii v českém vlastnictví. Říkají, že raději investují do pomoci přírodě, než vyhazovat peníze za reklamu.

Věří, že čeští ekologicky zaměření zákazníci nejsou hloupí a dříve nebo později poznají, kde se to myslí upřímně a kde jde jen a jen o business. Nejsou dokonalí, snaží se jen dělat svojí práci poctivě a nejlépe, jak je to v danou chvíli možné a aby je to těšilo a měli pocit smysluplné práce, která má pro přírodu a pro lidi význam.

V roce 2020 jsme mohli, díky vašemu zájmu o naše výrobky, udělat další krok ve snaze měnit svět kolem nás k lepšímu. Založili jsme Nadační fond obchodu Zelená domácnost rodiny Dobrých, se kterým chceme podpořit ještě více zajímavých lidí a jejich projektů na pomoc přírodě.