UV samolepky

Ptáci vidí i ultrafialové (UV) světlo, což je část světelného spektra, která je lidským okem neviditelná. Ptáci tuto schopnost vnímání UV světla využívají v každodenním boji o přežití v přírodě. Jsou schopni detekovat odražené UV záření z peří ostatních ptáků, z různých bobulí a semen, z křídel hmyzu, z pavučin apod. Výzkumy ukazují, že tyto obrazce viditelné pro ptáky a téměř neviditelné pro lidi dokážou snížit nárazy ptáků o více než 70 %.
Tohoto efektu využívají naše UV samolepky. Tyto speciální samolepky různých tvarů dokážou odrážet UV světlo, takže ptáci je vidí jako jasně viditelné svítivé objekty, přestože pro lidi jsou téměř neviditelné. To umožňuje dobrou ochranu ptáků před nárazem do skel s neomezenou propustností světla.
Pozor, neplést si s UV fóliemi, které se lepí na okno a odráží sluneční paprsky, aby se místnost nepřehřívala. UV fólie funguje zcela jinak a jako ochrana ptáků nefunguje! Při výběru je potřeba myslet i na to, že UV efekt po cca 2 letech mizí a samolepky je nutné vyměnit. Proto je doporučujeme spíše do bytů a rodinných domů.
Zobrazit více
Mřížka / Řádky
|