UV samolepky snímatelné kolečka 40 ks

Vyrobeno v ČR Pomoc zvířatům kolem nás

Takzvaná statická (snímatelná) varianta UV samolepek na sklo.

139 Kč včetně DPH

Kód: UVkolstat

Hmotnost: 0,04 kg

Dostupnost: Skladem

Novinka
  • UV samolepky na sklo kolečka s malou siluetou ptáka uvnitř
  • Statická varianta samolepek bez lepidla dobře drží
  • Samolepky lze v případě potřeby snadno odstranit
  • Průměr jedné samolepky cca 3,7 cm
  • Tyto samolepky jsou decentní, neomezují propustnost světla do místnosti a umožňují pohled oknem ven
  • Zajišťují velmi dobrou ochranu ptáků před nárazem do skleněné plochy.
  • Doporučuje Česká společnost ornitologická
Samolepky na sklo využívají schopnost ptáků pozorovat (na rozdíl od nás lidí) ultrafialové (UV) světlo. Samolepky odrážejí UV světlo, takže ptáci je vidí jako zřetelně svítivé objekty. Pro lidi však zůstávají téměř průhledné, lze je tedy využít všude tam, kde by běžná samolepka rušila.

Doporučená instalace je na venkovní stranu prosklené plochy, což zajišťuje maximální ochranný efekt pro ptactvo. Pro maximální bezpečí ptáků se doporučuje rozmístění jednotlivých samolepek cca 10 cm od sebe. I využití s většími rozestupy je lepší než nulová ochrana skleněných ploch, ale efektivita ochrany se snižuje v závislosti na vzdálenosti samolepek. Ptáci totiž vnímají samolepky jako pevné objekty. Pokud je mezi samolepkami větší vzdálenost, nebo je na ploše dokonce jen jedna jediná samolepka (např. stále oblíbená silueta dravce), ptáci se siluetě vyhnou, ale narazí do nepolepeného skla.

Schopnost samolepky odrážet UV světlo začne po čase postupně klesat v závislosti na umístění (době osvitu sluncem apod.), proto se doporučuje jejich obměna po cca 1 - 2 letech. Funkčnost UV efektu je možné kdykoliv zkontrolovat UV lampou.

Výsledky zatím nejobsáhlejšího testování účinnosti UV efektu jako ochrany ptáků před nárazy do skla, které uskutečnil Daniel Klem Jr v USA, byly publikovány v odborném magazínu The Wilson Journal of Ornithology. Při testování byla použita metoda velkých klecí s jednou prosklenou stranou, ale i terénní metoda simulující běžné podmínky. Samolepky s UV efektem se ukázaly jako velmi účinná ochrana. Při jejich rovnoměrném nalepení, s mezerami cca 10 cm mezi samolepkami, byla ochrana velmi vysoká. Lepší výsledky vykazovaly pouze nalepené proužky po celé ploše okna. I při nalepení pouze jedné UV samolepky doprostřed okna (o rozměrech 1,2 x 0,9 m) se při testech prosklené ploše vyhnulo cca 20 % ptáků.

Ochrana ptáků před nárazy do skel je velmi potřebná. Statistiky ukazují, že nejvyšší úhyn ptáků v souvislosti s lidskou činností mají na svědomí právě prosklené plochy. Více o tématu zajištění prosklenných ploch si můžete přečíst v článku na blogu Ochrana ptáků před nárazem do skla.

Specifikace:

  • Arch 40 ks koleček s malou siluetou ptáka uvnitř každého kolečka
  • Rozměry: každá samolepka má průměr cca 3,7 cm
  • Vyrobeno v ČR

Zelená domácnost

To jsme my. Nejsme prioritně výrobní firma, ale někdy to nevydržíme :-) a vyvineme si vlastní výrobky. Na vývoji spolupracujeme velmi často s odborníky z ekologických organizací. Vyrábíme výhradně u malých českých a moravských výrobců. Pokud je to možné i z lokálních surovin. 

Vaše dotazy

Zpráva

Související výrobky