Ochrana proti slimákům: Jak ubránit zahradu před nenasytnými škůdci bez chemie
Snad největším postrachem zahrádkářů – zvláště během deštivých dní – jsou slimáci. Objeví se zčistajasna a to, co se ještě večer jevilo jako dobrá úroda v záhonech, už ráno není pravda.
Slimáci nejsou na zahradě vítáni protože poškozují rostliny – listy, výhonky, květy a plody. Nejvíce ohrožují mladé sazenice, které mohou úplně zničit. Napadají jak zeleninu a ovoce (salát, jahody, rajčata, cukety), čím znehodnocují úrodu, ale také okrasné rostliny. Zanechávají za sebou slizké stopy a často plody částečně rozežírají, což snižuje jejich kvalitu a skladovatelnost. Mohou také přenášet choroby, plísně a bakterie, které zhoršují zdravotní stav rostlin nebo způsobují hnilobu plodů. No a v neposlední řadě způsobují estetické újmy, protože slizké stopy a okousané rostliny kazí vzhled záhonů i celkovou estetiku zahrady.
Navíc se rychle se množí. Jediný jedinec může naklást stovky vajíček, což může vést k masivnímu přemnožení během krátké doby.
Úspěšná obrana proti slimákům spočívá v kombinaci více metod a také v prevenci. Pokud se podaří narušit jejich pohodlí a přístup k potravě, slimáci se vaší zahradě raději vyhnou.
V čem spočívá prevence
Prevence je velice jednoduchá, možná ji i pravidelně provádíte, jenom si to neuvědomujete.
Slimáci milují vlhká, stinná místa, jako jsou hromady trávy, dřeva, fólie nebo kameny, takže je pravidelně odstraňujte.
Zahradu zalévejte ráno, ne večer. Suchá půda přes noc slimákům ztíží pohyb.
Také je potřeba mulčovat opatrně. Organický mulč (např. tráva nebo kůra) může slimákům sloužit jako úkryt. Lepší je tedy zvolit minerální mulč, jako je štěrk či kamínky.
Jak bojovat se slimáky na zahradě
Existuje několik osvědčených způsobů, jak slimáky ze zahrady vystrnadit nebo jim alespoň pořádně ztížit život.
Pokud nevěříte na různé „osvědčené“ a léty prověřené babské rady (jako pivo, sůl…), chcete se vyhnout použití chemických prostředků a nechcete použít ruční sběr, vyzkoušejte biologickou ochranu nebo mechanické zábrany na ochranu proti slimákům.
Vytvořte na zahradě přirozené útočiště pro ježky, žáby, slepýše, ropuchy, ptáky nebo slepičky – všichni slimáky milují. Pomůže např. domeček pro ježka, budky pro ptáky nebo malé jezírko.
Do záhonů zasaďte aromatické nebo hořké rostlinné druhy. Takové rostliny slimáci obcházejí obloukem – a právě proto se často doporučují jako ochrana kolem záhonů s náchylnějšími druhy. Aromatické byliny (např. tymián, rozmarýn, levandule, šalvěj, máta, pažitka) obsahují éterické oleje, které slimákům dráždivě voní – pro nás příjemně, pro ně odpudivě. Hořké rostliny (např. pelyněk, řebříček, kapradiny) zase obsahují hořké a tříslovinné látky, které slimákům znechutí potravu nebo jim mohou způsobit zažívací potíže.
Přírodní bariéry slimákům také ztíží přesun, protože se pohybují klouzáním po slizu – jakmile se dostanou na drsný a vysušující povrch, velmi rychle si to rozmyslí.
Použít můžete:
- Drcené skořápky, štěrk, hrubý písek, piliny, popel ze dřeva, prostě vše, co slimákům ztěžuje hladký pohyb.
- Kolem rostlin nebo záhonů vytvořte cca 5–10cm široké pásy a pravidelně je doplňujte a obnovujte, zvlášť po dešti.
- Některé typy geotextilií nebo síťovin mají strukturu, která slimákům také ztěžuje pohyb. Lze je použít i pro zakrytí půdy – snižují tak zároveň vlhkost na povrchu.
Fyzické zábrany – udělejte jim to těžké
Slimáci nejsou žádní horolezci a jakmile narazí na nepohodlnou nebo nepřekonatelnou překážku, často se vzdají. Pokud hledáte přírodní, neinvazivní a neškodné způsoby, jak svou zahradu ochránit bez chemických prostředků a pastí, zaměřte se na mechanickou ochranu. S trochou důvtipu jim můžete přístup ke svým rostlinám pořádně znepříjemnit.
Tady je několik osvědčených možností:
Měděná páska
Pomocí plůtku z měděné pásky lze vytvořit kolem záhonů fyzickou bariéru, která slimákům brání v přístupu k rostlinám. Je vyrobena z pružné měděné tkaniny, takže ji snadno osadíte do záhonu a vytvarujete dle potřeby.
Při kontaktu slimáků s mědí dochází k uvolňování měděných iontů, které vyvolávají chemickou reakci s jejich slizem. Tento proces je pro slimáky nepříjemný a odrazuje je od překonání bariéry, aniž by došlo k jejich usmrcení. Funguje dlouhodobě, je vysoce odolná proti povětrnostním vlivům a téměř bez údržby. Občas je potřeba z pásky odstranit nečistoty, rovněž tak udržovat čistotu v okolí záhonů.
Snadný a zároveň ekologický způsob ochrany rostlin v zahradě před slimáky.
Kovové zábrany
Zelená domácnost nabízí ocelový ohradník záhonů proti slimákům, který je efektivním a trvalým řešením pro ochranu rostlin, přičemž zachovává ekologickou rovnováhu vaší zahrady.
Je vyrobený z pozinkovaného ocelového plechu o tloušťce 0,5 mm a jeho instalace je velice jednoduchá: Jednotlivé segmenty ohradníku se zasunou do půdy (do hloubky asi 10 cm) podél obvodu záhonu a vzájemně se propojí (stěnové části + rohové části). Zakřivená horní část musí směřovat ven od záhonu, aby se zvýšila účinnost této bariéry proti slimákům.
Délku ohradníku lze snadno přizpůsobit rozměrům vašeho záhonu. Ohradník je vhodný jak pro klasické, tak i vyvýšené záhony.
Do vyvýšených záhonů se slimáci dostávají hůř, obzvlášť pokud jsou obehnány měděnou páskou nebo chráněné podobnou zábranou.
Šetrná a bezpečná ochrana
Mechanická ochrana proti slimákům je šetrná k přírodě, bezpečná pro domácí mazlíčky i děti a při správné kombinaci velmi účinná. Její výhodou je, že se zaměřuje na prevenci a odpuzování, ne na likvidaci.
Komentáře jsou zamknuty.