Víčko i dno znovupoužitelného kelímku

0 2 940

„Pečlivě třídím!“ Odpoví každý Čech při otázce, co dělá proto, aby neprodukoval příliš mnoho odpadu. A tak se poplácáváme po rameni a říkáme si, že přeci jen doba povinného školního sběru papíru nám byla k něčemu dobrá. Že je realita trochu jinde se později dozvídáme v třídících linkách nebo při návštěvě Zařízení na energetické využití odpadu. Statistiky ukazují čísla překvapivě dobrá. Množství vytřízeného odpadu se však nerovná množství odpadu recyklovaného. Velká většina vytřízeného odpadu totiž uplatnění nenalézá.

Stále více nám tedy dochází, že co potřebujeme, je změna – změna myšlení a odpad hlavně nevytvářet. Taková změna se týká všech jednorázových věcí: plastových tašek, igelitových pytlíčků, plastových brček a příborů. Dobře se ukazuje na jednorázových kelímcích na kávu. Uvažujete-li nad koupí vlastního znovupoužitelného, přečtěte si článek do konce, dozvíte se to nejdůležitější o dvou typech.  

Prodej nápojů do vlastních kelímků letos začalo podporovat také Ministerstvo životního prostředí v kampani Dost bylo plastu. Do iniciativy se zapojila řada firem, které se rozhodly omezit prodej potravin do jednorázových obalů: České dráhy, Bageterie Boulevard, Ugo, Dudes and Barbies, Benzina, Leo Express a Cross Cafe.

Další řetězce, například Starbucs nebo Costa Café, již nějkou dobu dokonce slevňují kávu, pokud si donesete vlastní hrnek. 

Co na vlastní obal říkají v běžných kavárnách či benzínových pumpách?  

Ikdyž to prozatím na většině míst není zas až tak horké, i některé menší kavárny začaly ze své vůle podporovat vlastní hrnky slevou ze zakoupené kávy. Kaváren prozatím není moc, ale postupně přibývají. V Praze vyzkoušejte třeba Mamacoffe, v Brně kavárnu SKØG Urban Hub. A nebojte se na slevu zeptat ve své oblíbené kavárně. 

Vyloženě napřed jsou dnes některé kavárny v Olomouci, které se rozhodly říci jednorázovým obalům jasné NE a založily vlastná systém zálohovaných kelímků na kávu.

Jak to tak bývá, někdo je ke změně nakloněný více, než druhý. Připravte se tedy také na to, že vám stále mohou v kavárně odmítnout nápoj uvařit do vašeho kelímku. 

Při zkoušení kelímků jsem obešla kavárny a prosila o kávu s sebou. Dalo by se říci, že jsou zkušenosti rozděleny půl na půl. Někdo kávu uvaří bez problému. Jedná se většinou o malé kavárny, které nemají více poboček, nereguluje je žádná interní politika ani předpisy. 

Jindy u toho barista zašeptal: „No sice se to nemá, ale já udělám výjimku.“ To se mi stalo například v Tchibu a ve vlaku RegioJet. Tchibo je udržitelně smýšlející značka. Dle paní prodavačky už se schyluje k tomu, že budou mít v kavárnách jednorázové kelímky zpoplatněné – poté bude prodej kafe s sebou do vlastního hrnku naopak normální. Na změnu si ale musíme ještě počkat. 

Z benzínek jsem vyzkoušela Mol, kde je tzv. Fresh Corner, kde si zákazník většinou kávu natočí do kelímku sám. S vlastním kelímkem tedy nebyl problém – je třeba si akorát hlídat objem nápoje, aby nepřetekl. 

Některé kavárny a podniky však vlastní hrnek striktně odmítají s tím, že to jejich regule nedovolují. To však neznamená, že bychom to měli přestat zkoušet – naopak. Situace se jistě bude postupně zlepšovat.  

Novinka rCUP

Materiál 

RCUP je kelímek vyrobený z recyklovaného a zároveň také recyklovatelného plastu. Jedna část hrnku, a to přesně 60%, tvoří nový plast, aby byl výrobek hygienicky nezávadný. Zbylých 40% hrnku je vyrobeno z recyklovaného materiálu, a to z již jednou použitých jednorázových kelímků. Ty se při výrobě rozkrájí, vyčistí a smíchají se silnými vláky plastového polymeru. Že je materiál recyklovatelný uvádí výrobce. Nutno však podotknout, že je takový materiál prozatím první vlaštovkou a tak si na jeho opětovné využití v podobě recyklace budeme muset ještě počkat.

A tak otázkou zůstává, nalezne se pro materiál využití? Bude ho dostatek, aby se znovupoužití vyplatilo? Otázky prozatím musíme nechat nezodpovězené. Firma však do budoucna plánuje vylepšit výrobu tak, aby byly hrnky složené ze 100 % z recyklovaného materiálu a zároveň hygienicky nezávadné. 

Vlastnosti

Nápoj uvnitř vydrží hodinu teplý, nebo studený. Charakter materiálu umožňuje hrnek bez problému držet, ikdyž je uvnitř velmi horký nápoj. Hrnek je možné mýt v myčce a to s otevřeným nebo rozloženým víčkem v horním koši. Vnitřek víčka se umyje dobře, pokud se víčko odklopí. Je k tomu potřeba použít tenký tupý předmět – například příborový nůž. Mastnota, silně barevné potraviny a cukr může na materiálu způsobit fleky. Pozor tedy na umístění hrnku v myčce – rozhodně nemýt s ušpiněnou pánví. Pokud se kelíkem obarví, výrobce doporučuje smíchat lžíci jedlé sody s lžící vody, kašičku na skvrny aplikovat a nechat 20 minut působit. Kelímek není možné používat v mikrovlnce. 

Víčko

rCup má dokonale těsnící víčko, takže ho můžete bez obav hodit do kabelky či do batohu. Těsnost zajišťuje jak závit na víčku, tak mechanismus otvoru k pití, který se po zavření utěsní silikonovým kroužkem. Mechanismus je podobný, jaký známe u klasických termosek. 

Výrobce nabízí výměnu těsnění víčka zdarma, pokud to bude třeba.

Design

Hrnek rCup byl speciálně nadesignovaný tak, aby bylo možné z něj pít po celém jeho obvodu a vychutnat si tak nejen chuť nápoje, ale také jeho aroma. Také otvírací otvor je jednoduché otevřít a to jednou rukou a jedním „kliknutím“ dolů. To je jistě veliká výhoda zejména pro jízdu autem, protože zkrátka nehledáte otvor, kterým se napít. 

Na výletě jsem však objevila i jinou jeho výhodu a to to, že je možné nápoj bez problému sdílet s někým dalším. Když hrnek podáte někomu, kdo stojí naproti vám, nepije ze stejného místa. Škoda jen, že není víčko opatřeno třeba jednou, dvěma (nebo i třema?) čárkama, aby každý vždy pil ze svého místa.

Zajímavost k materiálu: Dle výrobce tento hrnek podporuje oběhové hospodářství. Dodnes končil život jednorázových hrnků po jejich prvním použití. To se však změnilo právě tím, že výrobce rCUPu vyvinul způsob jejich recyklace. Poptávka po jednorázových hrncích podporuje firmy, které jsou schopné a ochotné je recyklovat. Tyto firmy mohou díky tomu investovat do technického zázemí recyklace. Likvidace tuny kelímků stojí 100 liber, cena tuny kelímků je ohodnocena na 35 liber. Ve chvíli, kdy je tuna tohoto odpadu zpracována na polymer, stoupne její cena až na 1 200 liber. Výsledkem je tedy chytrá recyklace odpadu, který by jinak skončil na skládce. Recyklací vznikne nový podnět také pro výrobce a distributory jednorázových kelímků. Může se jim totiž vyplatit vyvinou šikovný způsob, jak kelímky od zákazníků shromažďovat zpět. 

Postřehy při používání: Materiál kelímku je příjemný na dotek i na pohled a nijak nezapáchá. Víčko nemá žádný malý otvor, díky kterému by nedocházelo k podtlaku uvnitř hrnku. A buďme za to rádi – protože jedině tak na 100 % těsní. Když se vám však tlačítko vzpouzí a nechce se otevřít, uvolněte trochu hlavní uzávěr, podtlak se uvolní.

Kelímek je vyrobený ve Velké Británii, neobsahuje BPA ani ftaláty. Objem hrníčku je 400 ml. 

Stálice Woodway

Materiál 

Tělo hrnku se skládá ze směsi bambusu, kukuřice a přírodní pryskyřice, víčko je také vyrobeno z přírodního materiálu. Bambus je dnes oblíbeným ekologicky šetrným materiálem zejména proto, že velmi rychle roste a není potřeba ho nijak chemicky ošetřovat ani uměle zavlažovat. Hrnek není pro přírodu nebezpečný – základní směs je ze 60 % rozložitelná, zbytek se skládá z pryskyřice, která také nepředstavuje riziko pro životní prostředí. Produkt má však dva silikonové prvky, a to uzávěr a kolečko obvinuté okolo hrnku, které umožňuje ho držet i s horkým nápojem. Hrnek s právě nalitým vařícím nápojem v holé ruce nelze bez silikonu držet. Díky charakteru materiálu je hrnek bez škodlivých ftalátů. Zpracování materiálu, ze kterého je vyrobený, je méně energeticky a environmentálně náročné, než zpracování plastu. 

Vlastnosti

Hrnek je možné mýt v myčce (a to bez silikonového uzávěru), avšak výrobce doporučuje ruční mytí kvůli prodloužení životnosti. Při mytí hrnku v myčce je třeba sejmout všechny silikonové části. Materiál se obarví, pokud v něm déle zůstane káva či čaj. Ani tento kelímek není možné využívat v mikrovlnce. 

Víčko

Víčko hrnku Woodway je opatřené závitem, a otvor dle potřeby uzavírá silikonové víčko. Hrnek tedy bez problému umístíte do držátka v autě a obsah se vám snadno nevyleje. Pokud hrnek převrhnete, pravděpodobně se hned na poprvé také nic nestane – což není u hrnků tohoto typu obvyklé. Při obrácení hrnku vzhůru nohama však tekutina vytéká z méně než milimetrového otvoru umístěného uprostřed víčka, díky kterému pod víčkem nevznikne podtlak a pára může odcházet ven. Vzhledem k tomu, že toto s plným hrnkem většinou neděláme, bych to neviděla jako velkou nevýhodu. Dle výrobce hrnek nenačichne od nápojů. 

Kelímek Woodway má otvor na pití, jaký známe od běžných jednorázových kelímků. Samozřejmě není ostrý ani poddajný, takže se z něj poměrně dobře pije. 

Kelímek je vyrobený v Číně, neobsahuje BPA ani ftaláty. Prodává se ve více velikostech – 300, 400 a 500 ml. 

Postřehy při používání: Vzhledem k tomu, že se materiál rychle ohřeje, v něm nápoj nevydrží teplý příliš dlouho. Vařící čaj bylo možné po 20 minutách pít (zkoušeno v červenci). Hrnek je tedy ideální na okamžitou cestu do práce, ne na delší uchování teplého nápoje. Výhodu vidím právě v tom, že je možné nápoj brzy pít.

Každý z kelímků jsem používala zhruba měsíc a zjistila, že mají své výhody. RCUP nikdy neteče a tak se dobře nosil v batohu při cestě na výlet. Příjemné je na něm také to, že izoluje – v létě tedy nehřeje ruce, jen udrží nápoj teplý. Woodway se na druhé straně hodí spíš na cestu do práce, třeba do tramvaje, a na pracovní stůl. Bambusový kelímek ocení všichni, kdo mají neustále studené ruce – povrch kelímku totiž s teplým nápojem příjemně hřeje. Pokud bych si však měla vybrat jen jeden z nich, kvůli své neposedné povaze bych sáhla po rCUPu. Opravdu totiž ocením právě to, že v něm můžu nápoj nosit s sebou v kabelce či batohu, aniž by se vylil. 

Celý sortiment kelímků rCUP najdete zde.

Celý sortiment kelímků Woodway najdete zde.

Mohlo by vás také zajímat
Zanechte komentář