Předpěstování semínek pro rostlinky na balkón 

0 1 699

Jestli jste se ještě nerozhoupali pěstovat vlastní rostlinky na okenním parapetu, balkónu, v komunitní zahradě či na zahrádce, udělejte to teď. Už vám určitě nějakou dobu v hlavě vrtá červík a nahlodává vás, že byste to přeci jen měli zkusit. Ano, měli. A to nejen kvůli svému vlastnímu potěšení, které bude jistě velké. Vlastní sklizni, ať už je sebemenší, se nic nevyrovná. Ale představte si, jak vděčný vám bude všechen ten hmyz, který ve strohých městech marně hledá květ, na kterém by sehnal potravu. Rády budou také všechny včelky samotářky, kterým na balkón vystavíte hmyzí domeček. 

Před několika lety jsem dostala nádhernou knížku Záhrádka v květináči, o kterou se při pěstování na balkóně opírám a kterou vřele doporučuji všem začátečníkům. Její autorku jsem měla to štěstí poznat i osobně na jednom z workshopů organizace Kokoza. Pěstování na balkóně jsem si od té doby už několik sezón vyzkoušela. 

Moc mě těší na jaře otevřít dveře bytu dokořán, nadýchat se čerstvého vzduchu, obléct zástěru a pustit se do díla. Všechen ten kontakt se zeminou, její struktura, barva a vůně v kombinaci se vzduchem a jarními slunečními paprsky je doopravdy léčivý. Vážně. Téma pěstování i jen na balkóně či v truhlíku za oknem mě tak zaujalo, že jsem napsala bakalářku o komunitním zahradničení. A tak jsem se přesvědčila i z teorie o tom, že je to jeden z terapeutických způsobů. Zahradničení pomáhá nejen lidem s mentálním či zdravotním postižením získat sebevědomí a radost, ale i lidem s duševními problémy načerpat ztracenou sílu do života a víru v něj. 

A tak se pokusím teď popsat, jak by asi mělo plánování balkónu, a tedy i předpěstování sazeniček ze semínek, začít:

  1. Dozvěděla jsem se, že předpěstovat sazeničky ze semínek je dobré už na konci února – na začátku března. Máte tedy nejvyšší čas začít.
  2. Zjistěte si, jaké rostliny se hodí na světovou stranu, na kterou je váš balkón orientovaný. 
  3. Vyberte si semínka rostlinek, které vás zajímají.
  4. Pořiďte si zeminu – ideální je výsevní substrát. Pozor, kupujte ten bez obsahu rašeliny! Rašelina není obnovitelný zdroj a tak by váš balkón nebyl tak „eko“.
  5. Připravte si vhodné nádobky – malé kelímky či misku. A nebo si schovejte obaly od vajíček. 
  6. V případě, že máte semínka doma více let, udělejte si test klíčivosti. 
  7. Semínka před zasazením můžete pro lepší efekt namočit na den do vody či heřmánkového čaje. 
  8. Udělejte si místo u okna, kde je dostatek světla a tepla a kde na rostlinky nezapomenete.   

Připravte si zeminu – měla by být smíchaná s pískem a trochu vlhká. Potřebovat budete také lopatičku (mě pomáhala stará lžíce po babičce) a rozprašovač s vodou. Na předpěstování můžete využít obaly od vajíček. Nedají se už recyklovat, a tak dobře poslouží jako provizorní kvetináčky. Obaly však budou mít tendenci vysychat, a tak je musíte hlídat a více zalévat. Výhodou je, že s nimi poté rostlinky můžete zasadit do země, protože se rozloží.

Na obalu semínek je vždy napsáno, jak hluboko se mají sázet, a tak tuto hloubku dodržte. Nesejte semínka příliš hustě, semínka se tak tísní. Vše trochu zatlačte a přidejte další vrstvu zeminy. 

Po zasazení a zakrytí zeminou nezapomeňte semínka pořádně zavlažit vodou. Nejlépe bude, když nejprve využijete rozprašovač, aby se vám velkým přívalem vody z konve semínka nevyplavila. Až budou semínka pořádně zabydlená je už lepší zalévat pořádně. Je potřeba, aby byla zemina vlastně permanentně vlhká a na to by rozprašovač nemusel stačit. 

Zálivku můžete obohatit nálevem z heřmánku, který ochraňuje semínka před nemocemi a plísněmi.

Semínka umístěte na teplé a světlé místo a opravdu často zalévejte. Semínka nesmějí plavat, ale ani vyschnout. 

Po zasazení všech semínek nezbývá než čekat, než začnou růst! Přesazovat a umisťovat na balkón je budete podle toho, jak to která rostlinka potřebuje. A proto si nezapomeňte jednotlivé minikvětináčky popsat ať víte, co v nich klíčí. Je vždy důležité počkat, až budou mít rostliny alespoň dva pravé lístky (první jsou lístky děložní – ty vypadají všechny stejně, a po nich následují lístky pravé). 

V naší nabídce najdete několik směsí semínek, které si můžete vyset na zahradu a udělat tak radost nejen sobě, ale i užitečnému hmyzu.

Mohlo by vás také zajímat
Zanechte komentář