Recenze: Krmíme ptáky, ale správně

0 1 588

Krmení, ochrana a bezpečí pro ptáky po celý rok

Lidé a ptáci k sobě měli vždy velmi blízko. Lidé obdivovali jejich krásu, eleganci, ladnost pohybu a snažili se je všemožně napodobit. Záviděli jim umění létat a hýčkali si je pro jejich krásné peří, vysokou inteligenci i užitečnou schopnost lovit hmyz. Rádi je pozorovali v krmítkách či na krmných stanovištích a ptáci s oblibou odměňovali své hostitele překrásným zpěvem. V dnešní době se však život i životní prostředí ptactva rapidně změnilo a díky tomu došlo k jejich dramatickým úbytkům. Jak se tedy dobře postarat o divoké opeřence, čím je krmit a jak je chránit, se dočteme v knize Krmíme ptáky – ale správně. Publikaci vydalo nakladatelství Kazda roku 2018.

Autoři díla Peter Berthold a Gabriele Mohrová prakticky rozdělili titul do čtyř částí. V nich postupně seznamují své čtenáře s nejrůznějšími základními fakty, jako je například celosvětový úbytek ptáků, nutnost krmení po celý rok a podobně. Dále nám vysvětlují, jak ptáci žijí, ukáží nám, co všechno budeme pro správné krmení potřebovat a naučí nás důkladným hygienickým návykům i umění krmení ptáků. Nakonec nám představí více než 75 druhů opeřenců.

Publikace je psaná věcným, ale velmi čtivým stylem. Velice jsem ocenila, že se zde spisovatelé opírají o různé vědecké výzkumy, které činí titul mnohem více zajímavým a dodávají mu na vážnosti. Skvěle nám také slouží jednotlivé příklady různých opeřenců, které nám pomáhají představit si závažnost celého problému a zároveň nám dodávají naději.

Velmi se mi líbil také praktický návod na postavení vlastního krmítka, který jistě potěší každého kutila.

Osobně jsem ocenila velké množství nápadů na různé krmné zásobníky, napajedla i nejrůznější rady, jak a čím zvířata krmit.

Velkým plusem je také mnoho doporučení, jak vrátit do našich zahrad přirozené krmivo pro ptactvo.

Zaujala mě také kapitola věnovaná návštěvám krmného stanoviště a spotřebě krmiva během roku, její grafické zpracování perfektně dokazuje, jak důležité je krmit ptactvo během celého všech ročních obdobích.

Úžasným zpestřením je také jednoduchý postup na výrobu tučného krmiva, který zvládne opravdu každý.

Knihu bych doporučila všem milovníkům přírody, zvířat a ptačího zpěvu.

Knihu můžete zakoupit zde.

 

Autor: Zdeňka Kudová

Recenzi zveřejňujeme se souhlasem autorky a Zdeňce moc děkujeme.

Mohlo by vás také zajímat
Zanechte komentář