Recenze: Moudrost vlků

0 1 109

Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe

Vlci – kdo by je neznal. Krásná, majestátní zvířata, o kterých vyprávíme malým dětem nejrůznější strašidelné pohádky, v nichž se vlci objevují především jako záporné postavy. Tyto překrásné, divoké šelmy byly po stovky let nenáviděny, křivě obviňovány a vybíjeny. Nejrespektovanější znalkyně vlků Elli H. Radingerová se ze všech svých sil snaží ve své knize Moudrost vlků – Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe ukázat tato zvířata v pravém světle a vysvětlit, proč si kdysi člověk vybral za své společníky právě je, a nikoli naše opičí příbuzné. Publikaci vydalo nakladatelství Mladá fronta roku 2018.

Autorka rozdělila své dílo do 18 kapitol, které se zaměřují na různé části ze života těchto nádherných šelem. Postupně nám ukazuje význam vlčí rodiny, důležitost stáří i umění komunikace. Seznamuje nás s péčí o mláďata či se strategií vedení války smečky proti smečce. Elli H. Radingerová velmi často upozorňuje své čtenáře na fascinující podobnost života lidí a vlků.

Titul je psán lehkým a čtivým stylem, formou velice příjemného vyprávění, které navozuje dojem, že spisovatelka příběh vypráví přímo konkrétnímu čtenáři.

Velmi se mi líbilo s jakým nadšením spisovatelka o dané věci vypráví. Osobně jsem měla pocit, jako bych s ní prožívala jednotlivé příběhy, které ve svém díle zmiňuje a byla jejich součástí.

Velice jsem také ocenila, jak autorka dokázala přiblížit vlky laikům a změnit jejich názor na ně. Nejedná se zde o nějakou složitou vědeckou publikaci, ale o reálné příběhy založené na mnoha letech zkušeností, které nám mohou změnit život.

„Až když akceptujeme přírodu ve všech jejich odstínech, zjistíme, že ji v podstatě už dávno nosíme v srdci.“ str. 221

Vyzdvihnout bych určitě také chtěla velké množství zajímavých informací, které jsou zde uvedeny na pravou míru. Byla jsem překvapená kolik mýtů se kolem těchto zvířat vyskytuje a jaké nepravdy jsou doposud o tomto druhu šířeny. Značně mě například zaujala péče o nemocné členy smečky v divoké přírodě, kteří jsou ne jen opečováváni, ale také chráněni.

Knihu bych určitě doporučila ne jen všem milovníkům zvířat, ale naprosto všem lidem, aby lépe pochopili, jak funguje příroda.

Knihu můžete zakoupit zde.

Autor: Zdeňka Kudová

Recenzi zveřejňujeme se souhlasem autorky a Zdeňce moc děkujeme.

Mohlo by vás také zajímat
Zanechte komentář