Péče o včelky samotářky v zimě

6. díl seriálu

0 1 089

Když máte domeček pro včelky samotářky zaplněný komůrkami se včelími zárodky, chcete je samozřejmě během podzimu a zimy ochránit, aby měly co největší šanci na přežití.

Samičky včelek udělaly, co mohly, aby jejich potomci přežili zimní období bez úhony. Včetně toho, že nechaly uvnitř komůrek zásobu potravy v podobě pylu a nektaru a některé druhy navíc oddělily jednotlivé komůrky vodotěsnou vrstvou. I tak ale můžeme my lidé přidat ruku k dílu a včelí zárodky na zimu ještě více zabezpečit.

Ochrana před deštěm

Jde o nejdůležitější opatření v případě včelek samotářek. Deště a vlhka bývá u nás na podzim a v zimě požehnaně, vlhkost by mohla způsobit plíseň a včelí zárodky zahubit.

Zdroj fotografie: pixabay.com

Domeček pro včelky samotářky by měl mít stříšku s přesahem, i tak ale nic nezkazíte, když v období, kdy už není hmyz aktivní (podzim až zima), přemístíte celý domek dočasně na nějaké chráněné a suché místo. Může to být třeba garáž, kůlna, veranda nebo jiné místo, kam neprší. Včelí zárodky mají rády sucho a chladno, ideálně konstantní teplotu. Neberte je tedy dovnitř do vytápěného domu, ani je nedávejte blízko k oknům, kde může teplý vzduch z domu unikat. Samozřejmostí je vrátit domek počátkem března zpět na své místo, aby měly včelky šanci vylétnout.

Pozor na ptáky

Foto: Zelená domácnost

Když necháváte domek pro včelky samotářky přes zimu venku, měli byste ho uchránit před ptáky, kteří si rádi pochutnají na včelích larvách. V zimním období je hmyzu pomálu, takže taková šťavnatá včelí larva je vyhledávanou pochoutkou. Někteří ptáci jsou tak vychytralí, že si z domečku odnášejí celé dutinky naplněné larvami.

Především datlovití jako je datel, strakapoud nebo žluna si rádi na larvách smlsnou a domeček vám s přehledem vyplení během několika málo hodin. Je to dost smutné, když si uvědomíte, jak dlouho to včelce trvalo, než zaplnila všechny otvory v domečku.

Jednoduchým opatřením je překrýt přední část domečku dostatečně hustým pletivem, tím zamezíte ptákům v přístupu k larvám. Pokud včelka pletivem proletí, můžete ho na domečku nechat po celý rok. Pletivo může být pro jistotu trochu předsazené, aby ptáci do včelích komůrek nedosáhli. Některé prodávané domečky jsou už takovou ochranou vybavené, takže máte o starost méně.

Když přijde jaro

Když se ohlásí příchod jara, všechny domečky odneste zpět ven na zahradu nebo balkon. Rozhodně nedoporučujeme domeček někam převážet, to kdyby vás to náhodou napadlo. Včelky jsou často úzce vázané na květenu, která se v okolí hnízda vyskytuje, takže pokud byste je převezli třeba na desítky kilometrů vzdálenou lokalitu, kde by vhodnou potravu nenašly, mohlo by to znamenat, že nově vylíhlé včelky už nebudou schopné zahnízdit.

Další díly seriálu o včelkách samotářkách najdete ZDE.

 

Zdroje: https://www.wildlifeworld.co.uk/solitary-bee-care-over-winter/

 

Mohlo by vás také zajímat
Zanechte komentář