Čmeláci - velký dřevěný čmelín typ 2020 + náplň zdarma

Z recyklovaného materiálu Z přírodního materiálu Vyrobeno v ČR Pro přírodní zahradu Pomoc zvířatům kolem nás

Velký čmelín na zem pro bezpečný a úspěšný chov čmeláků na zahradě s novými vylepšeními pro rok 2020.

Země původu: Český výrobek

1 599  včetně DPH

Kód: cmel020

Datum dodání: 03.12.2020

Náš tip
 • Vyvinuto s odborníky pro chov čmeláků na zahradách. Poskytuje bezpečný úkryt pro hnízdění čmeláků s dalšími vylepšeními pro hnízdní sezonu 2020.
 • Čmelín je vyroben tak, aby měl velmi dlouhou životnost a zároveň poskytoval dostatečný komfort svým obyvatelům, při zachování jednoduchosti jeho obsluhy.
 • Novým vylepšením u tohoto typu je změna použitých materiálů v síťkách větracího otvoru. Nyní používáme hliníkovou síťku, která eliminuje pravděpodobnost prokousání síťky čmeláky a velmi hustý uhelon, pro zamezení vstupu velmi drobných mikrobů, kteří čmeláčímu hnízdu mohou škodit.
 • Došlo rovněž ke zvětšení průměru hadice za vletovým otvorem, což zamezí ucpávání této trubice bavlněnou výstelkou čmeláky, ke kterému někdy dochází.
 • Hadice byla i mírně pokrácena. Na základě testů Jaromíra Čížka by nová délka měla čmelákům usnadnit výlez ze čmelína.
 • Náš velký dřevěný čmelín je již léta nejprodávanějším čmelínem na trhu. Vyvážíme jej i do řady zemí EU, kde oceňují jeho profesionální zpracování jednoduchou obsluhu a postupné inovace jen o skutečně prověřené nápady.
 • Tento čmelín můžete při zakoupení speciálních držáků, které zakoupíte zde, umístit i na vhodnou zeď.
 • Ochranná klapka je doporučovaným příslušenstvím pro váš čmelín, není součástí výrobku.
Po inovacích v roce 2017, kdy došlo k dalšímu zlepšení izolace střechy přidáním 2 cm desky z extrudovaného polystyrenu a přidáním ochranné desky na střechu z recyklovaného plastu, přicházíme s typem 2020.
Výše uvedená vylepšení ve spojení s dalšími léty prověřenými konstrukčními prvky čmelína, které využívají již tisíce uživatelů v ČR i zahraničí, představují další krok k efektivní pomoci čmelákům na zahradách, zahrádkách i balkonech.

I tento typ 2020 vychází ze zásady neinovovat za každou cenu, ale jen o skutečně funkční vylepšení prověřené dobou.

Další výhody našeho čmelína:

S možností uzavřít větrací otvor při chladném počasí. Ten slouží nejen k větrání, ale díky důmyslné konstrukci dvojitých, různě hustých sítěk i jako možná past na zavíječe. Samozřejmě pro maximální zabezpečení hnízda čmeláků před zavíječem čmeláčím doporučujeme ke čmelínu instalovat ochrannou klapku. 

Vstup do úlku je vybaven plastovou hadicí, která imituje přirozené vstupy do čmeláčích hnízd.

Přesahy střechy zajišťují její dostatečnou stabilitu. Mezery mezi přesahy a stěnami čmelínu umožňují vložení podložky pod hnízdo pro případnou snazší manipulaci s hnízdem nebo případně i hadr pod střechu pro odsávání přebytečné vlhkosti.

Nohy čmelínu jsou opatřeny polohovacími šrouby, které slouží ke stabilnímu usazení úlu na podložku. Dále případně umožňují i usazení úlku do mističek s vyjetým olejem (při problémech s mravenci). Čmelín se na podzim snadno čistí.

Pro pozorování děje uvnitř čmelínu je také možné samostatně objednat pozorovací okénko z plexiskla se dvěma dřevěnými lištami. 

Součástí výrobku jsou instrukce pro používání čmelína.

Naše čmelíny využívá i jediný legální laboratorní komerční chov čmeláků zemních v ČR - Český čmelák (VÚ Pícninářský), takže pokud plánujete nákup čmeláků zde, není problém s kompatibilitou.

Použitý materiál - masivní dřeva o síle 3 cm (vícevrstvé desky AGROP a venkovní překližka a recyklovaný plast) a kvalita spojování (vruty a lepidlo) je výrazně trvanlivější, než konkurenční čmelíny. 

Nutná teplodržná výstelka je již součástí čmelína.

Aby bylo čmeláči hnízdo v bezpečí před predátory (zavíječ čmeláčí, pačmelák...) doporučujeme jako nutnost dokoupit i ochranou klapku (pokud ji již nevlastníte). Zamezíte riziku likvidace hnízda před úspěšným vyhnízděním nových královen. Je to smutek, radovat se na jaře ze čmeláků ve čmelíně a pak postupně pozorovat, jak populace napadená predátory uvnitř slábne, až je zlikvidována docela. Navíc zavíječi namnožení v nezabezpečeném čmelíně se rychle rozšíří do okolí a mohou zlikvidovat i okolní hnízda čmeláků.

Proč nepoužíváme na výrobu čmelínů běžné dřevo

Naprostá většina čmelínů na trhu je vyráběna ze dřeva, nebo překližky. Od toho jsme před lety po špatných zkušenostech s kroucením ustoupili a přešli na masivní vícevrstvé desky NOVATOP, které jsou sice dražší, ale ukázaly se jako bezpečná a dobrá volba nejen pro pasivní domy, na které se prioritně používají, ale i pro čmelíny.

Desky jsou vyráběny z důsledně tříděného a certifikovaného řeziva vysušeného na 8%. Lisovány jsou z masivních lamel lepených do kříže a tím činí celodřevěnou konstrukci stabilní, bezpečnou a nedochází u ní ke kroucení jako u dřeva z jiných konstrukčních materiálů. I díky těmto vlastnostem může konstrukce zůstat zároveň finálním povrchem - přírodním dřevem.

Při výrobě hraje důležitou roli i lepení. Systém NOVATOP se lepí v podélných spárách a využívá se bočního přítlaku, což pozitivně ovlivňuje i výslednou pohledovou kvalitu povrchu, který je beze spár a vzhled nemění ani při změně teplot nebo vlhkosti.

Každá vrstva desky je tvořena lamelami z masivního rostlého dřeva. Deska je třívrstvá a skládá ze dvou vnějších vrstev a jedné středové vrstvy s kolmým průběhem vláken k průběhu vláken svrchních vrstev. Použité lepidlo je vodovzdorné a lepení povrchových lamel odpovídá AW 100, případně D4 dle EN 204.

Řezivo na výrobu SWP pochází z trvale obhospodařovaných lesů od českých dodavatelů certifikovaných podle PEFC.

Doporučené umístění:
 Stinné místo, chráněné před chladným severním a západním větrem. Na výšce umístění nezáleží, ideálně však do výšky okolní vegetace.

Náš tip:
 Dopřejte čmelákům nejen kvalitní čmelín, ale i dostatek potravy. V našem obchodě najdete unikátní nabídku lučních směsí pro malou i velkou zahradu. Více zde.

Proč mít domeček pro čmeláky v zahradě?
Počet čmeláků v přírodě rychle klesá. Přitom jsou to přírodní a nejlepší opylovači pro Vaši zahradu. Čmeláci mají nenahraditelnou roli v opylení okrasných i plodících rostlin. Některé rostliny opylují pouze čmeláci, pokud je chladno a včely ještě nelétají, jsou otužilejší čmeláci jedinou nadějí pro opylení květů rostlin, které vykvétají brzy na jaře. Bohužel čmeláků (i včel) v přírodě ubývá, jejich přirozená útočiště a domovy mizí, intenzivní zemědělství, výstavba a přílišné používání pesticidů a herbicidů jim škodí. Pokud nabídnete čmelákům domov v bezpečném a chráněném prostředí, můžete prakticky, užitečně a snadno pomoci přispět k jejich ochraně a podpořit místní biodiverzitu, z čehož budou mít prospěch rostliny v okolí, ale samozřejmě i vaše zahrada.

Všechny potřebné informace o chovu čmeláků najdete na webu Čmeláci.cz.


Specifikace:

 • Střecha je z trvanlivé, vodě odolné venkovní překližky – hrany jsou opatřeny zeleným nátěrem vodou ředitelnou ekologickou barvou. Uvnitř střechy je deska z 2 cm extrudovaného polystyrenu. Na horní straně střechy je vruty a lepidlem přidána deska z UV stabilního recyklovaného plastu.
 • Součástí výrobku je i teplodržná náplň čmelína (surová bavlna)
 • Česno je možné volit žluté, modré, zelené a červené (pokud požadujete jednu z těchto barev, napište volbu do poznámky objednávky)
 • K čmelínu doporučujeme dokoupit i ochrannou klapku před predátory, zvýšíte tak ochranu čmeláků před predátory a zamezíte riziku likvidace hnízda před úspěšným vyhnízděním nových královen (pokud dokupujete klapku na barvě česna nezáleží - klapka česno nahrazuje)
 • Také lze samostatně objednat pozorovací okénko z plexiskla a 2 dřevěné lišty na jeho uchycení.
 • Tělo čmelínu je vyrobeno z masivního dřeva o síle 3 cm (vícevrstvé desky AGROP), který zajišťuje dostatečnou tepelnou izolaci čmeláčího hnízda pro tuzemské klimatické podmínky.
 • Vnitřní rozměry: 25 x 25 x 24 cm, což je dostatečné i při hnízdění velkých čmeláčích populací.
 • Vnější rozměry: 37 x 31 x 30 cm
 • Váha: cca 7 kg

Zelená domácnost

To jsme my. Nejsme prioritně výrobní firma, ale někdy to nevydržíme :-) a vyvineme si vlastní výrobky. Na vývoji spolupracujeme velmi často s odborníky z ekologických organizací. Vyrábíme výhradně u malých českých a moravských výrobců. Pokud je to možné i z lokálních surovin. 

Vaše dotazy

Zpráva

Související výrobky