Čmeláci - velký dřevěný čmelín typ 2021 + náplň zdarma

Z recyklovaného materiálu Z přírodního materiálu Vyrobeno v ČR Pro přírodní zahradu Pomoc zvířatům kolem nás

Velký čmelín na zem pro bezpečný a úspěšný chov čmeláků na zahradě s novými vylepšeními pro rok 2021.

Země původu: Český výrobek

2 299 Kč včetně DPH

Kód: cmel021

Dostupnost: Skladem

 • Poslední kusy za tuto cenu!
 • Vyvinuto s odborníky na chov čmeláků na zahradách. Poskytuje bezpečný úkryt pro hnízdění čmeláků s dalšími vylepšeními pro hnízdní sezonu 2021.
 • Čmelín je vyroben tak, aby měl velmi dlouhou životnost a zároveň poskytoval dostatečný komfort svým obyvatelům, při zachování jednoduchosti jeho obsluhy.
 • Novým vylepšením pro rok 2021 je zcela inovovaná střecha, která je nyní z pozinkovaného plechu se zeleným nátěrem a vnitřní část z extrudovaného polystyrenu. Důvodem této inovace je zamezení kroucení dřevěné střechy a lepší odolnost proti prudkému šikmému dešti.
 • Uvnitř střechy je výstupek, který přesně zapadne do čmelína a zajišťuje tak správné dosednutí nově přidaného gumového těsnění na stěny čmelína. Na větrných stanovištích doporučujeme lehkou střechu zatížit třeba cihlou.
 • Další novinkou je zvětšení větracího otvoru na základě doporučení chovatelů ze skupiny Čmeláci plus. Otvor je i nadále osazen hliníkovou síťkou, která eliminuje pravděpodobnost prokousání síťky čmeláky a velmi hustým uhelonem (doporučení skupiny Čmeláci plus) - pro zamezení vstupu velmi drobných mikrobů, kteří mohou čmeláčímu hnízdu škodit.
 • Náš velký dřevěný čmelín je již léta nejprodávanějším čmelínem na trhu. Vyvážíme jej i do řady zemí EU, kde oceňují jeho profesionální zpracování, jednoduchou obsluhu a postupné inovace jen o skutečně prověřené nápady.
 • Tento čmelín můžete umístit i na vhodnou zeď při zakoupení speciálních držáků zde.
 • Ochranná klapka je velmi doporučovaným příslušenstvím pro váš čmelín. Není součástí výrobku, prodává se samostatně. Na barvě klapky záleží jen ve chvíli, kdy máte více čmelínů vedle sebe. V takovém případě volte různé barvy, abyste čmelíny jednoduše rozlišili.
Výhody našeho čmelína:

Plechová a izolovaná střecha
Kvalitní dřevěné lepené desky zamezující kroucení stěn
Dostatečně velký a hustý větrací otvor, který jde uzavřít
Vstupní roura dostatečného průměru a délky

Nohy čmelínu jsou opatřeny polohovacími šrouby, které slouží ke stabilnímu usazení úlu na podložku. Dále umožňují případně i usazení úlku do mističek s vyjetým olejem (při problémech s mravenci). Čmelín se na podzim snadno čistí.

Pro pozorování děje uvnitř čmelínu je možné samostatně objednat také pozorovací okénko z plexiskla zde.

Součástí výrobku jsou instrukce pro používání čmelína.

Naše čmelíny využívá i jediný legální laboratorní komerční chov čmeláků zemních v ČR - Český čmelák (VÚ Pícninářský), takže pokud plánujete nákup čmeláků zde, není problém s kompatibilitou.

Použitý materiál - masivní dřevo o tloušťce 2,7 cm (vícevrstvé desky AGROP), barvou ošetřená plechová střecha, kvalita spojování (vruty a lepidlo) je výrazně trvanlivější, než u konkurenčních čmelínů.

Nutná teplodržná výstelka je již součástí čmelína. Před osídlením ji pořádně nacupujte nebo nastříhejte a vyjměte případné umělé nitě, do kterých by se mohl čmelák zamotat.

Aby bylo čmeláči hnízdo v bezpečí před predátory (zavíječ čmeláčí, pačmelák...) doporučujeme jako nutnost dokoupit i ochrannou klapku (pokud ji již nevlastníte). Zamezíte riziku likvidace hnízda před úspěšným vyhnízděním nových královen. Je to smutek, radovat se na jaře ze čmeláků ve čmelíně a pak postupně pozorovat, jak populace napadená predátory uvnitř slábne, až je zlikvidována docela. Navíc zavíječi namnožení v nezabezpečeném čmelíně se rychle rozšíří do okolí a mohou zlikvidovat i okolní hnízda čmeláků.

Proč nepoužíváme na výrobu čmelínů běžné dřevo

Naprostá většina čmelínů na trhu je vyráběna ze dřeva nebo překližky. Od toho jsme před lety po špatných zkušenostech s kroucením ustoupili a přešli na masivní vícevrstvé desky NOVATOP, které jsou sice dražší, ale ukázaly se jako bezpečná a dobrá volba nejen pro pasivní domy, na které se prioritně používají, ale i pro čmelíny.

Desky jsou vyráběny z důsledně tříděného a certifikovaného řeziva vysušeného na 8%. Lisovány jsou z masivních lamel lepených do kříže a tím činí celodřevěnou konstrukci stabilní, bezpečnou a nedochází u ní ke kroucení jako u dřeva z jiných konstrukčních materiálů. I díky těmto vlastnostem může konstrukce zůstat zároveň finálním povrchem - přírodním dřevem.

Při výrobě hraje důležitou roli i lepení. Systém NOVATOP se lepí v podélných spárách a využívá se bočního přítlaku, což pozitivně ovlivňuje i výslednou pohledovou kvalitu povrchu, který je beze spár a vzhled nemění ani při změně teplot nebo vlhkosti.

Každá vrstva desky je tvořena lamelami z masivního rostlého dřeva. Deska je třívrstvá a skládá se ze dvou vnějších vrstev a jedné středové vrstvy s kolmým průběhem vláken k průběhu vláken svrchních vrstev. Použité lepidlo je vodovzdorné a lepení povrchových lamel odpovídá AW 100, případně D4 dle EN 204.

Řezivo na výrobu SWP pochází z trvale obhospodařovaných lesů od českých dodavatelů certifikovaných podle PEFC.

Doporučené umístění:
 Stinné místo, chráněné před chladným severním a západním větrem. Na výšce umístění nezáleží, ideálně však do výšky okolní vegetace.

Náš tip:
 Dopřejte čmelákům nejen kvalitní čmelín, ale i dostatek potravy. V našem obchodě najdete unikátní nabídku lučních směsí pro malou i velkou zahradu. Více zde.

Proč mít domeček pro čmeláky v zahradě?
Počet čmeláků v přírodě rychle klesá. Přitom jsou to přírodní a nejlepší opylovači pro Vaši zahradu. Čmeláci mají nenahraditelnou roli v opylení okrasných i plodících rostlin. Některé rostliny opylují pouze čmeláci, pokud je chladno a včely ještě nelétají, jsou otužilejší čmeláci jedinou nadějí pro opylení květů rostlin, které vykvétají brzy na jaře. Bohužel čmeláků (i včel) v přírodě ubývá, jejich přirozená útočiště a domovy mizí, intenzivní zemědělství, výstavba a přílišné používání pesticidů a herbicidů jim škodí. Pokud nabídnete čmelákům domov v bezpečném a chráněném prostředí, můžete prakticky, užitečně a snadno pomoci přispět k jejich ochraně a podpořit místní biodiverzitu, z čehož budou mít prospěch rostliny v okolí, ale samozřejmě i vaše zahrada.

Všechny potřebné informace o chovu čmeláků najdete na webu Čmeláci.cz.


Specifikace:

 • Střecha je z extrudovaného polystyrenu a stříkaného plechu – zelená barva
 • Součástí výrobku je i teplodržná náplň čmelína (surová bavlna)
 • K čmelínu doporučujeme dokoupit i ochrannou klapku před predátory, zvýšíte tak ochranu čmeláků před predátory a zamezíte riziku likvidace hnízda před úspěšným vyhnízděním nových královen (pokud dokupujete klapku, na barvě česna nezáleží, klapka nahrazuje česno, které je součástí čmelína)
 • Lze také samostatně objednat pozorovací okénko z plexiskla a 2 dřevěné lišty na jeho uchycení
 • Tělo čmelínu je vyrobeno z masivního dřeva o síle 3 cm (vícevrstvé desky AGROP), které zajišťuje dostatečnou tepelnou izolaci čmeláčího hnízda pro tuzemské klimatické podmínky
 • Vnitřní rozměry: 25 x 25 x 23 cm, což je dostatečné i při hnízdění velkých čmeláčích populací
 • Vnější rozměry: 37 x 31 x 29 cm
 • Váha: cca 6 kg

Zelená domácnost

To jsme my. Nejsme prioritně výrobní firma, ale někdy to nevydržíme :-) a vyvineme si vlastní výrobky. Na vývoji spolupracujeme velmi často s odborníky z ekologických organizací. Vyrábíme výhradně u malých českých a moravských výrobců. Pokud je to možné i z lokálních surovin. 

Vaše dotazy

Zpráva

Související výrobky