Ptačí budka pro ledňáčky a břehule

Z přírodního materiálu Biologicky rozložitelné Vyrobeno v EU Pomoc zvířatům kolem nás

Náhradní hnízdní prostory pro ledňáčky a břehule.

Vyrobeno v: EU

2 915 Kč včetně DPH

Kód: 640/0

Hmotnost: 12,00 kg

Dostupnost: Skladem

Novinka
  • Náhradní hnízdní prostory pro ledňáčky a břehule
  • Vhodné k umístění všude tam, kde si ptáci nemohou sami vyhloubit hnízda v březích vodního toku
  • Obsahuje tunel s hnízdní komorou
  • Vyrobeno z prodyšného a odolného betonu
V přírodě používají ledňáček a břehule říční k hnízdění často starší hnízdní otvory. Tyto umělé hnízdní tunely se doporučují tam, kde si ledňáčci nebo břehule říční nemohou sami vyhloubit chodbičky v březích vodního toku. To může být například na kamenitých stěnách, na svazích prorostlých kořeny, v hrázích nebo v uměle vyrobených (např. betonových) stěnách podél vody.

Ptačí budka se skládá ze vstupního tunelu (60 cm) vyrobeného z lehkého pórovitého betonu, který zajišťuje stálou teplotu a zároveň je paropropustný. Spodní strana tunelu i hnízdiště je opatřena pletivem s hustými oky, které brání proniknutí hlodavců. Prostor k hnízdění je shora uzavřen víkem.

Ledňáček používá pro své první a druhé hnízdění pokaždé jiný hnízdní prostor, proto se doporučuje nainstalovat do svahu alespoň dvě hnízdiště, a to minimálně 70 cm od sebe.

Hnízdiště má vnější rozměry tunelu: šířka 12,5 x výška 15 x délka 58 cm. Světlá (vnitřní) výška vstupního tunelu je 9 až 10 cm. Vnější rozměry hnízdní komory: šířka 26 x výška 17 x hloubka 26 cm. Vnitřní rozměry hnízdní komory: šířka 22 x výška 14 x hloubka 22 cm.

Ledňáček říční
Ledňáčci žijí u vodních toků nebo ploch, živí se malými rybkami, které chytají přímo ve vodě. Hnízda si hloubí ve svazích (hlinitých nebo písčitých) a jsou tvořena dlouhou chodbou (až 1 metr) na konci rozšířenou do hnízdní komory. Množství hnízdících ledňáčků se za poslední desetiletí snížilo, protože ubývá svahů, kde mohou nerušeně zahnízdit a vyvést mladé. Vodní toky jsou často regulované a mají zpevněné břehy (betonové nebo zděné), ve kterých ptáci nemohou zahnízdit. Ledňáčci patří mezi silně ohrožené druhy a jsou přísně chránění.

Břehule říční
Břehule přilétají do Česka zahnízdit, zimu tráví ve východní Africe. Živí se hmyzem, který sbírají za letu. Břehule říční žijí v koloniích a budují si hnízda v březích tekoucích vod. V břehu si hloubí chodbu cca 70 cm dlouhou a na jejím konci v hnízdní komoře si budují hnízdo ze stébel, kořínků a vystýlají ho peřím.

Doporučené umístění: na místa, kde si ptáci nemohou sami vyhloubit hnízda v březích vodního toku. Budka musí být alespoň 1 metr nad maximální hladinou vody. Břehy by měly být kolmé nebo mírně převislé, bez velkých děr nebo trhlin. Kořeny a výčnělky v blízkosti vchodu by měly být odstraněny, aby se přes ně dovnitř nedostali například hlodavci. Instalace těchto budek by měla probíhat během zimy, nejpozději v půlce března. Vstupní chodba by měla začínat zároveň se svahem nebo být mírně zahloubená, neměla by vyčnívat a přesahovat do prostoru. Budka by měla být dobře utěsněná zeminou a zahrabaná, aby byla správně izolovaná.

Ptačí budka pro: ledňáčky a břehule říční.

Údržba
Po několika sezónách hnízdění bude potřeba budky vyčistit. To se dělá během zimy, kdy nejsou budky obydlené. Zároveň se doporučuje pravidelně kontrolovat břeh a zjišťovat, jestli nedochází k erozi v okolí vstupního otvoru.


Specifikace:

  • Barva: světle šedá
  • Materiál: prodyšný lehký a odolný beton, který je vhodný k instalaci do země
  • Obsah balení: hnízdní komora a tunel
  • Váha: 10 kg

Vaše dotazy

Zpráva

Související výrobky