TOP 20 ptáků na krmítku

8. díl seriálu

0 137 291

V lednu 2019 proběhlo první celorepublikové veřejné sčítání ptáků pod hlavičkou České společnosti ornitologické. Díky tomu máme přehled, kterých ptáků přichází na naše krmítka nejvíce. Následujících 20 druhů se umístilo na vrcholu žebříčku (z celkových 101 druhů). Pokud u vás někteří z nich chybí, možná pro ně zatím není vaše zahrada dostatečně atraktivní. Ale co není, může být. Tady je stručný tahák, jak na to.

Sýkora koňadra

Potrava na krmítku: Sýkory jsou všežravci, v zimě mají nejraději semena (hlavně slunečnicová), tučné krmné směsi – ty klidně celoročně (lojové koule a koláče), ale i ořechy (vlašské nebo arašídy).

Krmítko: Domeček nebo zavěšené zásobníkové krmítko, lojové koule a koláče. Není náročná na krmné stanoviště.

Vrabec polní

Potrava na krmítku: Dospělí vrabci polní se živí téměř výhradně semeny. Na krmítku jedí drobná semena a tučné krmivo. Obilná zrna, arašídy, slunečnicová jádra, drobná semena, tukové krmení, mouční červi.

Krmítko: Vrabce polního potkáte spíš na venkově, než ve městě. Není náročný na krmné stanoviště.

 

Vrabec domácí

Potrava na krmítku: Větší semena, obilná zrna a hrubé obilné vločky. Slunečnicová jádra, ořechy, semena, mouční červi.

Krmítko: Na rozdíl od vrabce polního žije vrabec domácí obvykle v kulturní krajině a s lidmi ve městech. Není náročný na krmné stanoviště.

 

Sýkora modřinka

Potrava na krmítku: Slunečnicová jádra, drcené arašídy, tukové krmivo (především to zavěšené).

Krmítko: Často si z krmítka odnáší slunečnicová semínka, která si v klidu sní někde poblíž. Není náročná na krmné stanoviště.

 

Zvonek zelený

Potrava na krmítku: Převážně semenožravý pták. Živí se velkými i drobnými semeny a tučným krmivem. Semena (především slunečnicová jádra), šrotované arašídy, ovoce, bobule.

Krmítko: Potravu sbírá hlavně na zemi, často přiletí celé hejno zvonků.

 

Stehlík obecný

Potrava na krmítku: Stehlík miluje drobná semena bodláků, takže zavěšené krmítko s nigerem (mastňákem habešským) ho rozhodně potěší. Dále uvítá jiná drobná semena a šrotované arašídy.

Krmítko: Zavěšený zásobník s drobnými semeny bodláků. Jinak není náročný na krmné stanoviště.

 

Hrdlička zahradní

Potrava na krmítku: Obilná zrna a semena různých druhů, sušené bobule.

Krmítko: Pokud se vejdou do krmítka typu domeček, najedí se tam, jinak hledají spadlá semínka na zemi, popřípadě na otevřeném krmném stanovišti.

 

Kos černý

Potrava na krmítku: Ovesné vločky, drcené ořechy (šrotované arašídy), tučné krmivo (ale položené v krmítku), semena, čerstvé a sušené bobule, jablka, hmyz a larvy.

Krmítko: Kosa často potkáte, jak si shání potravu na zemi. Hrabe v listí, vytahuje ze země žížaly, konzumuje spadlé ovoce. Uvítá krmítko typu domeček nebo krmení ze země či z otevřené vyvýšené plochy.

 

Pěnkava obecná

Potrava na krmítku: V zimě má oblíbené bukvice, ráda jí také ořechy, slunečnicová jádra, semena, ovesné vločky.

Krmítko: Má ráda krmení ze země, na zastřešená krmítka tak často nechodí.

 

 

Čížek lesní

Potrava na krmítku: Tukové koule a koláče, drobná semena, semena bodláků.

Krmítko: Zalétá na krmítko, sbírá i spadaná semínka ze země.

 

 

Straka obecná

Potrava na krmítku: Ořechy, slunečnicová jádra, obilná zrna, ovoce, mouční červi. Straka zkonzumuje téměř vše, je to typický pták města, který se výborně přizpůsobil.

Krmítko: Potravu si hledá většinou na zemi. U krmítka má tendenci chovat se dominantně a zahánět všechny ostatní ptáky.

Brhlík lesní

Potrava na krmítku: Brhlík má rád slunečnicová semínka a ořechy (lískové, vlašské, burské), umí je dokonce rozlousknout. Dále má rád arašídy, tukové krmivo a bobule. Semena si schovává do zásoby, odnáší si je z krmítka a ukrývá je ve škvírách zdí či stromů.

Krmítko: Preferuje krmítko ve výšce (domeček nebo zavěšený zásobník). Překvapit ho můžete i tukovým krmivem zatlačeným do kůry stromu, na stromě ho totiž často potkáte, jak obratně šplhá nahoru a dolů.

 

Strakapoud velký

Potrava na krmítku: Tučné krmivo, lojové koule a koláče, ořechy všeho druhu, slunečnicová semínka, hmyzí larvy, plody a sušené bobule.

Krmítko: Strakapoud preferuje zavěšené krmítko (domeček či zásobník, lojové koule), popřípadě tukové krmivo připevněné ke stromu. Jelikož i svoji přirozenou potravu si hledá v kůře stromu, můžete mu tukovou směs naservírovat vtlačením do kůry.

 

Sýkora babka

Potrava na krmítku: Slunečnicová semínka, další drobná semena, tučné krmné směsi.

Krmítko: Není náročná na krmné stanoviště. Semínka si často odnáší a dělá si zásoby ve škvírách a puklinách v okolí.

 

 

Drozd kvíčala

Potrava na krmítku: Živí se ovocem a bobulemi. Potřebuje ale i výživnější potravu: ovesné vločky, drcené ořechy, tučná krmná směs, mouční červi.

Krmítko: Preferuje krmítko v hustých větvích.

 

 

 

Červenka obecná

Potrava na krmítku: Červenka je všežravec. Vhod jí přijdou drobná semena, měkké krmivo, tukové krmivo, drcené arašídy, hmyz a larvy, ovoce a bobule.

Krmítko: Není náročná na krmné stanoviště. Jelikož si brání své teritorium, často ji na krmítku potkáte jen po jedné či ve dvou.

 

Holub domácí

Potrava na krmítku: Krmení holubů je v mnoha městech zakázáno. Holubi se živí obilovinami, semeny, sušenými bobulemi.

Krmítko: Početný městský pták, který těží z našeho nadbytku. Není náročný na krmné stanoviště.

 

 

Dlask tlustozobý

Potrava na krmítku: Na krmném stanovišti ho přitahují především slunečnicová semínka. Jinak rád konzumuje také velká semena, ořechy a bobule na stromech a keřích. Má silný zobák, takže si poradí i s peckami od třešní nebo švestek.

Krmítko: Není náročný na krmné stanoviště. Semena i plody si sebere z krmítka i na zemi pod ním.

 

Sojka obecná

SojkaPotrava na krmítku: Je všežravá. Má ráda hrubší potravu jako jsou ořechy, zrna kukuřice, slunečnicová semena, bobule, plody. Ochutná i lůj. Dělá si podzemní zásoby krmení.

Krmítko: Preferuje krmení ze země, ale klidně se nají i v krmítku typu domeček.

 

Mlynařík dlouhoocasý

Potrava na krmítku: Můžete ho nalákat na směs tučného krmiva, tu mu klidně připravte i v kůře stromu.

Krmítko: Jelikož milují tučné krmné směsi, potěší ho zavěšené lojové koule či koláče.

 

Ptačí krmení banner

Jmenované typy krmítek:

Krmítko typu domeček – zavěšené nebo připevněné na stojanu. Má krmnou plochu a stříšku, připomíná domeček. Výhoda: dostupné pro velkou řadu ptáků. Nevýhoda: ptáci přijdou do přímého styku s potravou a znečišťují ji svým trusem.

Zavěšené zásobníkové krmítko – má tvar válce, nebo hranatého zásobníku. Krmivo do něj nasypete horem, zespodu ho ptáci odebírají. Výhoda: ptáci neznečisťují krmivo svým trusem. Nevýhoda: nevhodné pro větší druhy ptáků.

Zavěšený zásobník na drobná semena – tvar válce, speciální zásobník na velmi drobná semínka (např. na niger). Výhoda: ptáci neznečisťují krmivo trusem. Nevýhoda: velmi malé otvory přizpůsobené velikosti semínek nigeru, někdy chvíli trvá, než na to ptáci přijdou.

Lojové koule a koláče – koule i koláče bez sítěk, vložené do držáků. Výhoda: snadné doplňování, nejsou potřebné plastové síťky. Nevýhoda: nevhodné pro místa se slunečním svitem, kde mimo zimu může dojít k měknutí lojového krmiva.

Krmení na vyvýšené ploše – plocha ve výšce bez stříšky. Výhoda: vhodné pro všechny druhy ptáků. Nevýhoda: není ochrana před deštěm, sněhem a ptačím trusem.

Krmení ze země – krmná plocha umístěná v rovině země. Výhoda: pro všechny ptáky hledající potravu výhradně na zemi. Nevýhoda: potrava vlhne a plesniví, nutno často měnit.

Jestli bydlíte u lesa nebo u nějakého zvláštního biotopu, možná spatříte i takové ptáky, které jsou daleko méně početní až skoro raritní. A pokud vás pozorování ptačích hostů opravdu uchvátí (pozor je to návykové :-)), už v lednu proběhne další ročník ptačího sčítání. Můžete se přidat a pochlubit se svojí topkou. Více informací o akci “Ptačí hodinka“ najdete na webu České společnosti ornitologické.

Další články věnované ptákům si můžete přečíst zde.

Za fotky moc děkujeme Martinovi Thumovi a  Pixabay 🙂

Mohlo by vás také zajímat